Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-04-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-04-11
7 elementów w pełni zrównoważonego domu
7 elementów w pełni zrównoważonego domu

W czasach, w których żyjemy, coraz większą uwagę poświęca się idei zrównoważonego rozwoju. Zmiany klimatyczne urosły do rangi problemu ogólnoświatowego, zatem najwyższa pora zacząć im przeciwdziałać. Gdy analizujemy dostępne opcje, okazuje się, że największy sens mają rozwiązania dostępne dla wszystkich. Chodzi o zrównoważone technologie, które stanowią różnego rodzaju wartość dodaną dla gospodarstw domowych. Mając na względzie takie założenia, omówimy siedem współczesnych zrównoważonych rozwiązań, które są dostępne dla każdego:

 

#1: Samochód elektryczny

Pod wieloma względami zrównoważone życie rozpoczyna się od pojazdów elektrycznych. Zasadniczo nie wymagają one od nas żadnych poświęceń. W obecnych czasach samochody elektryczne absolutnie nic nie tracą w starciu z dostępnymi alternatywami. A nawet więcej: w wielu aspektach zostawiają konkurencję daleko w tyle. Poczynając od pięknego, nowoczesnego designu, a kończąc na imponującym czasie przyspieszenia do setki. A korzyścią jest znaczące zmniejszenie osobistej emisji CO2. Co jest dla Ciebie najważniejsze w temacie motoryzacji?

 

#2: Stacja ładowania

Stawiasz na samochód elektryczny? Nieodzowny jest zatem zakup własnej stacji ładowania. Oczywiście pod warunkiem, że masz taką możliwość. Jako posiadacz stacji ładowania możesz ładować samochód na własnym podwórku. Na przykład smacznie śpiąc we własnym łóżku. W rezultacie nie tracisz na to dodatkowego czasu, a często również pieniędzy. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę ceny benzyny. Lista zalet wynikających z posiadania własnej stacji ładowania jest na tyle długa, że nim się obejrzymy, a niemal każdy stanie się jej dumnym posiadaczem.

 

#3: Panele fotowoltaiczne

Inwestycja w panele fotowoltaiczne wydaje się obecnie niemal oczywista. Nawet jeśli nie stoją za nią względy związane ze zrównoważonym rozwojem, decyzja ta jest po prostu logiczna. Produkcja własnego bezpłatnego prądu jest zwyczajnie dużo tańsza. Ponadto ceny w hurtowni fotowoltaicznej w ostatnim czasie znacznie spadły (zob. www.estg.eu/pl-pl/hurtownia-fotowoltaiczna). Pierwotna inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat. Od tego momentu posiadanie paneli na dachu to czysty zysk. Panele fotowoltaiczne na całym świecie uznawane są za najlepszy sposób produkcji zrównoważonej energii. Dlatego też wiele czasu i pieniędzy poświęca się inwestycjom w tym sektorze.

 

#4: Inwerter hybrydowy

Inwerter hybrydowy to stosunkowo nowe rozwiązanie w rodzinie środków zrównoważonego rozwoju. To kolejny przykład przełomowej innowacji w tym sektorze. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest bowiem korzystanie z własnego domowego magazynu energii. Więcej informacji na ten temat zawarliśmy w punkcie #6. Natomiast warto wiedzieć jedno: dzięki inwerterowi hybrydowemu zużywamy niemal całą wyprodukowaną energię elektryczną zamiast przekazywać dużą jej część z powrotem do dystrybutora. Growatt hybrydowy (zob. www.estg.eu/pl-pl/inwertery/growatt-hybrydowy/) to jeden z przykładów najpopularniejszych modeli.

 

#5: Pompa ciepła

Kolejnym przykładem jest pompa ciepła. Umożliwia ona ogrzewanie domu bez użycia gazu. Zaleta takiego rozwiązania? Znaczące zmniejszenie emisji CO2. Podczas spalania gazu uwalnia się bowiem znaczna ilość tego związku. Jeśli wymieniasz źródło ogrzewania na pompę ciepła zasilaną własną instalacją fotowoltaiczną - idziesz w doskonałym kierunku! Łączysz ze sobą różne zrównoważone rozwiązania, stawiając na większe oszczędności i ekologię.

 

#6: Domowy magazyn energii

Domowy magazyn energii umożliwia tymczasowe przechowywanie nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Gdy produkujesz więcej niż zużywasz, nie musisz już oddawać nadwyżki do dystrybutora energii. Jest to bowiem dużo mniej korzystne rozwiązanie niż przechowywanie i zużywanie w późniejszym czasie – na przykład w pochmurną pogodę lub po zmroku. Instalacja wyposażona w domową baterię wymaga użycia inwertera hybrydowego. Pozostaje on w stałej łączności z domowymi urządzeniami, panelami fotowoltaicznymi i magazynem, pozwalając rozsądnie korzystać z energii.

 

#7: Maksymalna izolacja

Ostatnim elementem układanki jest porządna izolacja domu. Pozwala ona uzyskać znaczące oszczędności kosztów ogrzewania. Marnotrawstwem bowiem jest nadmierne, niepotrzebne zużywanie energii. Nawet jeśli dom ogrzewany jest pompą ciepła. Dlatego warto sprawdzić, czy w kwestii izolacji pozostaje jeszcze coś do zrobienia. Przykładem mogą być okna dwuszybowe, nowa ściana lub ocieplenie elewacji. Taka inwestycja to długoletnie zyski. Dlatego jest tak ważna.

 

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na bardziej zrównoważone życie. Przeczytaj listę jeszcze raz i przeanalizuj, które opcje sprawdzą się u Ciebie. Zanim się obejrzysz, a będziesz czerpać z nich zyski!

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
estg.eu/pl-pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także