
31 października UNICEF opublikował raport, który stwierdza, że co siódme dziecko oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie sześciokrotnie przekracza normy WHO. W sumie aż 300 milionów dzieci na całym świecie (w tym 220 milionów w południowej Azji) jest narażonych na choroby układu oddechowego, upośledzające m.in. rozwój układu krążenia i mózgu dziecka.
Zanieczyszczone powietrze jest bardziej szkodliwe dla małych dzieci niż dla dorosłych, ponieważ oddychają one szybciej. Ponadto ich drogi oddechowe nie są jeszcze całkowicie ukształtowane i są bardziej podatne na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. "Zanieczyszczenie powietrza jest co roku główną przyczyną zgonów ok. 600 000 dzieci do piątego roku życia i zagraża milionom innych" - mówił Dyrektor wykonawczy UNICEF Anthony Lake.
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdzają, że w 2012 roku zatrute powietrze zabiło 3,7 miliona ludzi, w tym 127 000 dzieci poniżej piątego roku życia. Wśród źródeł zanieczyszczenia wymieniają przede wszystkim spalanie węgla i drewna do ogrzewania i celów kuchennych, tradycyjne elektrownie, pojazdy spalinowe, kurz i produkty spalania śmieci.
Raport został skierowany do uczestników rozpoczynającej się dziś światowej konferencji klimatycznej w Marrakeszu. Potrwa ona do 18 listopada, a w jej trakcie spotkają się przedstawiciele ok. 200 rządów.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Efektywne zagospodarowanie zielonych przestrzeni w mieście
Zielone przestrzenie w miastach odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości życia mieszkańców. Pomagają redukować zanieczyszczenie powietrza,...
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl