Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-10-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-10-28
(R)ewolucja energetyczna dla Polski
Czy Polska powinna przestawić swoją energetykę na OZE?
Czy Polska powinna przestawić swoją energetykę na OZE?

Instytut Energetyki Odnawialnej we współpracy z Instytutem Badań Kosmicznych i Termodynamiki Technicznej DLR w Stuttgarcie przygotował scenariusz energetyczny dla Polski. Ma on być alternatywą dla rządowego programu polityki energetycznej do 2030 r.

Zdaniem Instytutu Energetyki Odnawialnej Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii. Rządowy plan polityki energetycznej do 2030 r. zakłada tymczasem oparcie się na paliwach kopalnych, głównie węglu. - Polska gospodarka opiera się w ponad 90% na spalaniu paliw kopalnych, ale dalsze uzależnienie Polski od paliw kopalnych (utrzymywanie obecnego miksu energetycznego, otwieranie nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego czy budowa elektrowni jądrowych) nie jest konieczne. Nie ma do tego żadnych podstaw technologicznych lub gospodarczych – uważa IEO. By wykazać zasadność swoich racji Instytut we współpracy z Instytutem Badań Kosmicznych i Termodynamiki Technicznej DLR w Stuttgarcie przygotował na zlecenie Greenpeace raport „[R]ewolucja energetyczna dla Polski. Scenariusz zaopatrzenia Polski w czyste nośniki energii w perspektywie długookresowej". Twórcy raportu porównują w nim program rządowy (zakładający oparcie się na energii z węgla i jądrowej) ze swoim scenariuszem opartym o OZE. - Autorski scenariusz alternatywny zakłada znacznie szybszy rozwój systemu energetycznego w modelu zdecentralizowanym, wykorzystującym potencjał energetyki regionalnej, lokalnej i prosumenckiej , oraz uwolnienie innowacji i lokalnych inwestycji w odnawialne źródła energii – wyjaśnia IEO.

Zdaniem twórców raportu Polska może do 2050 r. osiągnąć poziom 88 proc. energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Postawienie na źródła odnawialne ma być również dużo korzystniejsze ekonomicznie. - O ile w okresie do 2030 roku jednostkowe koszty energii dla odbiorców w obu scenariuszach są zbliżone, to po roku 2030 koszty w scenariuszu alternatywnym bardzo szybko spadają i w 2050 roku osiągają 8,2 eurocentów/kWh, podczas gdy w scenariuszu referencyjnym koszty te sięgają 11,8 eurocentów/kWh. Niższe koszty w scenariuszu alternatywnym przekładają się na znacznie wyższe korzyści gospodarcze – wyjaśnia IEO. Rząd przewiduje, że koszty zapewnienia krajowi energii w 2050 r. przekroczą 36 mld zł. Twórcy raportu uważają natomiast, że odnawialne źródła pozwolą na zamknięcie tych kosztów w granicach 33 mld zł. Dodatkowo OZE pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wymaga to jednak zmiany podejścia do energetyki. - Realizacja scenariusza alternatywnego wymaga odejścia od energetyki korporacyjnej na rzecz energetyki rozproszonej. Nie można tego dokonać bez przekształcenia modelu scentralizowanego w model rozproszonej energetyki gminnej i energetyki obywatelskiej rozsianej po całym kraju. Koncepcja ta korzystnie wpływa na koszty związane z rozwojem sieci, zmniejszając wymagane nakłady we wszystkich województwach i nie zagrażając tym samym bezpieczeństwu energetycznemu – konstatują autorzy raportu.

Pełną treść raportu można znaleźć na stronie:

http://www.ieo.pl/pl/raporty/doc_details/658-rewolucja-energetyczna-dla-polski.html

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ieo.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także