Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-02-06
Znakowanie natryskowe przy produkcji a utrzymanie jakości

Nowoczesne przedsiębiorstwa produkcyjne nie mogą sobie pozwolić na pominięcie aspektu zarządzania jakością i eliminacją wadliwych produktów. Odpowiednio dobrane systemy znakujące pozwalają wystarczająco wcześnie wyeliminować nieprawidłowe elementy. Dzięki temu mamy pewność, że klient dostaje tylko produkty spełniające wymogi jakości.

Celem łączącym wszystkie przedsiębiorstwa produkcyjne, niezależnie od branży, jest zysk, zysk, którego nie da się osiągnąć długoterminowo, nie poświęcając uwagi na aspekt zarządzania jakością. Konkurencja nieustannie rośnie, firmy starają się więc doskonalić i poprawiać wszystkie możliwe kierunki działania, wprowadzać oszczędności, minimalizować straty, optymalizować procesy, a wszystko po to, by finalny produkt zdobył jak najwięcej zadowolonych klientów. W jaki sposób można to osiągnąć? Na pewno stosowanie znakowania może przyczynić się do tego w dużym stopniu.

Aby uzasadnić sens stosowania znakowania wyrobów wadliwych, należy zacząć od słowa kluczowego – jakość. Jest to pojęcie ciężkie do jednoznacznego określenia. Jakość to nie tylko wysokiej klasy materiał, z którego dany element został wyprodukowany czy długa i bezobsługowa praca zgodnie z przeznaczeniem. Według PN-EN 9000:2001 "Jakość to stopień, w jakim zbiór inherentnych właściwości spełnia wymagania", zaś P.B. Crosby definiuje jakość jako "zgodność z wymaganiami".

Można stwierdzić także, że jakość to brak wad, jednak jest to nadal określenie niejednoznaczne i nieprecyzyjne. Brak wad dla producenta może być czymś zupełnie innym niż dla klienta, dystrybutora czy dostawcy. Tak samo zgodność z wymaganiami. Jest to subiektywne postrzeganie danych cech produktu bądź usługi, przez pryzmat własnych potrzeb, możliwości czy wyobrażeń. Nawet wśród samych klientów wymagania mogą się znacznie różnić, jest to uwarunkowane wieloma zmiennymi, jak choćby wiekiem, doświadczeniem z podobnymi produktami, sytuowaniem materialnym czy nawet miejscem zamieszkania.

W dobie wysokiej konkurencji, najistotniejsze są wymagania stawiane przez klientów i to na nich producenci skupiają się najbardziej, prześcigając się w spełnianiu coraz to nowych zachcianek. Często także producenci czy usługodawcy sami kreują nowe cechy czy funkcjonalności, które z czasem stają się wymaganiami klienta. Pewna nowość wprowadzona przez producenta X, jest nagle oczekiwana w produktach innych producentów, a co ważniejsze, brak tej cechy może być odbierany jako niespełnienie wymagań – jednym słowem wadę, brak jakości. Bardzo często takie zjawisko można zauważyć w branży informatycznej czy telekomunikacyjnej.

Obecnie na rynku dostępne są różne rozwiązania do znakowania produktów przy produkcji. Najpopularniejsze to znakowania kodem kreskowym czy znakowania laserowe.

Znakowanie ręczne – wbrew powszechnej automatyzacji, wciąż bardzo często stosowane przy różnego rodzaju produktach. Operator ręcznie zaznacza odpowiedni symbol na przedmiocie za pomocą markera. Jest to metoda powolna i w pełni uzależniona od operatora. Nie daje nam ona także określonej pewności i powtarzalności. Może być jednym z wąskich gardeł w procesie.

Znakowanie i grawerowanie laserowe – polega na ingerencji w materiał, pewna warstwa wierzchnia jest usuwana w celu pozostawienia trwałego znaku. Niewątpliwą zaletą systemów laserowych jest możliwość nanoszenia skomplikowanych wzorów, napisów i oznaczeń. Podczas korzystania z systemów laserowych, bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa, w celu zapewnienia właściwej ochrony pracowników, takie jak ochrona przed promieniowaniem, wyciągi wentylacyjne, specjalne zabudowy itp.

Znakowanie metodą tampondruku – polega na nakładaniu farby za pomocą stempla, tamponu silikonowego. Jest to metoda stykowa. Przed przystąpieniem do znakowania, należy dobrać odpowiedni stempel (materiał i kształt) do znakowanego materiału. W tampodruku dzięki dobraniu odpowiedniej farby możliwe jest drukowanie na podłożach takich jak: tworzywa sztuczne (m.in. plastik), guma, szkło, metal, drewno czy także tkaniny. Przy użyciu tej metody uzyskuje się nieścieralne oznaczenia.

Znakowanie przy użyciu drukarek graficznych – daje duże możliwości nanoszenia skomplikowanych znaków, kodów kreskowych i innych oznaczeń w bardzo krótkim czasie (przykładowo drukarki znakujące firmy Rea Jet, są w stanie nanosić oznaczenia na liniach o maksymalnej prędkości 300 m/min). Duże znaczenie przy zastosowaniu tej metody ma powierzchnia przedmiotów znakowanych, musi być ona odpowiednio chłonna. Są to systemy drogie, uzasadnione ekonomicznie jedynie przy produkcji seryjnej.

Zaletą metod natryskowych jest brak ingerencji w materiał. Przy użyciu odpowiednich ścieralnych farb do znakowania, możemy mieć produkt oznakowany tylko na czas produkcji i w końcowych procesach bardzo łatwo się go pozbyć. Jest to czasem bardzo istotny aspekt.

 

znakowanienatryskoweelementu.jpg

znakowaniewprodukcjiprzemyslowej.jpg

kontrolajakosciwznakowaniu.jpg

Analizując dostępne na rynku metody znakowania skupmy się na metodach natryskowych. Są one co prawda ograniczone i nie można nimi wykonywać skomplikowanych symboli i napisów, jednak przez swoją prostotę, niezawodność, łatwość obsługi, sterowania i integracji z innymi urządzeniami sprawdzają się w wielu prostych aplikacjach.

Najprostsze systemy znakujące składają się z automatycznego aplikatora/pistoletu, zbiornika ciśnieniowego, elektrozaworu sterującego pracą aplikatora, reduktorów ciśnienia pozwalających na modyfikacje strumienia natrysku i ciśnienia materiału (farby znakującej) oraz węży i złączy. Elektrozawór może dostawać sygnał z różnych źródeł - sterowników, kamer, czujników, styczników i innych. Popularnie wykorzystywane aplikatory automatyczne Walther Pilot Signier czy Krautzberger Micro 3, posiadają pokrętło regulujące ilość materiału za jednym sygnałem. W połączeniu z wyborem odpowiedniej dyszy, możemy osiągać różnego rozmiaru znaki i różną ilość materiału, dopasowaną np. do szybkości przesuwania linii produkcyjnej. W zależności od zapotrzebowania, do układu można dopinać kolejne automatyczne aplikatory, lub zastosować kilka kolorów oznaczających elementy.

 

aplikatornatryskowyznakujacypilot-wa-210h.jpg

automatdoznakowaniakrautzbergermikro-3.jpg

Przy farbach do znakowania, lepkości są często niższe od lepkości wody, więc ciśnienia wymagane do aplikacji są bardzo małe. Wybór dyszy dla automatów natryskowych powinien opierać się na przeprowadzonych testach, ponieważ każda aplikacja oraz warunki panujące przy danym procesie różnią się od siebie.

Ze wszystkich dostępnych metod znakowania natryskowego, automatyczne aplikatory powietrzne to rozwiązanie najtańsze, jednocześnie zachowujące bardzo dużą uniwersalność pozwalającą na pracę w każdej możliwej pozycji nad znakowanym detalem. Dodatkowo systemy natrysku niskociśnieniowego do znakowania możemy stosować na wszelkiego rodzaju powierzchniach – jest to w głównej mierze zależne od zastosowanej farby.

Odwiedź sklep lakierniczy Pneumat System i dowiedz się więcej o technice natryskowej - polecamy!

Autor:
Krzysztof Kozak, Doradca techniczno-handlowy w Pneumat System
Źródło:
pneumat.com.pl

Czytaj także