Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-10-24
Ładowarki do samochodów typu plug-in

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce.

Według danych PZPM i PSPA, pod koniec stycznia 2021 r. po polskich drogach jeździło 19 671 elektrycznych samochodów osobowych, z których 52 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) – 10 294 a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) w ilości 9 377.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec stycznia w Polsce funkcjonowało 1 395 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (2 711 punktów).

1/3 z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 2/3 wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych dzielą się na kilka rodzajów głównie pod względem przeznaczenia, miejsca montażu, szybkości ładowania auta elektrycznego.
Pierwszy rodzaj ładowarek samochodowych to ładowarki, które charakteryzują się bardzo niską mocą ładowania ok. 2 kW, które podłączane są do gniazd z napięciem do 230 V. Czas pełnego ładowania jest zależny od pojemności baterii. Zwykle jest to od kilku do nawet 20 godzin, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Drugi rodzaj ładowarek typu plug-in to ładowarki, które są zasilane mocą prądu jednofazowego od 3,6 do 7,4 kW. Jednak w praktyce ładowarki plug-in o mocy do 7,4 kW wykorzystujące zasilanie jednofazowe będą jednocześnie szybciej ładować samochód hybrydowy niż ładowarki mobilne. Tego rodzaju ładowarki charakteryzuje większa moc, co pozwala szybciej naładować auto w ciągu od 3-6 godzin.

Trzeci rodzaj ładowarek to tzw. szybkie ładowarki, które umożliwiają naładowanie auta do 80% w ciągu 1 godziny za pomocą prądu stałego. Są dostępne zwykle przy trasach szybkiego ruchu, autostradach i w centrach handlowych.
O czym pamiętać, wybierając ładowarkę samochodową plug-in?

rodzaj ładowarki – do wyboru są ładowarki dostarczane przez producentów, ładowarki typu wallboxy lub wolnostojące i szybkie ładowarki dostępne np. w galeriach handlowych.
stopień natężenia i moc ładowarki określająca prędkość ładowania
typ złącza ładowarki – w zależności od rodzaju prądu, którym jest ładowane auto mamy na rynku dwa rodzaje złączy: złącze typu 1 (wykorzystywane do ładowania jednofazowego) i złącze typu 2, które jest popularniejsze w Polsce i Europie, które umożliwia ładowanie jednofazowe i trójfazowe.
sposób instalacji
długość kabla – standardowe kable do ładowarek to od 4 metrów do ok. 7,5 metra. Im większy kabel, tym lepiej, bo wpływa to na wygodę korzystania i ułatwia montaż.
rodzaj zasilania
moc domowego przyłącza
parametry techniczne budynku
gwarancja

 

Źródło:
www.ekodel.com
Dodał:
Ekodel Sp. z o.o.