Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-10-13
Jaki inwerter do fotowoltaiki wybrać? Czym się kierować?

Instalacje fotowoltaiczne kojarzą się przede wszystkim z panelami. Jednak to inwerter fotowoltaiczny (falownik) jest prawdziwym sercem systemu. Odpowiada on za prawidłową pracę całej instalacji, nie tylko przekształcając prąd stały w prąd przemienny, ale również zapewniając jej stabilność i bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak wybrać inwerter do swojej instalacji fotowoltaicznej!

Czym jest inwerter fotowoltaiczny i jak działa?

Budowa instalacji PV nie jest bardzo skomplikowana. Jej dwa główne elementy to panele fotowoltaiczne oraz inwerter. W panelach powstaje energia elektryczna pod postacią prądu stałego. Jak jednak powszechnie wiadomo, do zasilania domowych gniazdek potrzebny jest prąd przemienny. Dlatego też konieczne jest zastosowanie dodatkowego urządzenia, które zajmuje się przekształcaniem energii elektrycznej. To właśnie falownik, często nazywany sercem fotowoltaiki i spełniający niezwykle istotną funkcję.

Przez falownik przepływa cały prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną. Jak wyjaśnia przedstawiciel hurtowni fotowoltaicznej Muno: "parametry energii są w nim dostosowywane do standardów stosowanych w Polsce. Następnie jest zaś ona przekazywana bezpośrednio do budynku, a w przypadku nadprodukcji do sieci energetycznej albo akumulatora. To dlatego prawidłowy dobór inwerterów jest wręcz ważniejszy niż dobór modułów fotowoltaicznych."

Znaczenie falownika jest tak duże przede wszystkim dlatego, że stanowi centralny punkt instalacji fotowoltaicznej. Służy więc również do monitorowania stanu pracy całego systemu. Dlatego niezawodność i sprawność falownika są niezwykle ważne. Aby współpraca inwertera i modułów fotowoltaicznych była bezproblemowa, należy zadbać o zgodność ich parametrów (np. w zakresie mocy). Bardzo ważne jest również dopasowanie urządzenia do typu instalacji.

Jak wybrać inwerter do instalacji PV?

Falownik musi być starannie dobrany, ponieważ jego prawidłowe działanie zapewnia bezproblemową pracę całego systemu fotowoltaicznego. Przy zakupie należy brać pod uwagę kilka głównych czynników. Jakich?

  • Typ falownika to jedna z jego ważniejszych cech. Na rynku dostępne są urządzenia sieciowe przystosowane do systemów on-grid, wyspowe odpowiednie do fotowoltaiki off-grid oraz hybrydowe, które umożliwiają odprowadzanie nadwyżek energii zarówno do sieci, jak i do lokalnych magazynów energii. Niewłaściwy typ falownika uniemożliwi określone działanie instalacji.
  • Niezawodność inwertera to coś, co odpowiada za jego długie, bezproblemowe działanie. Można ją określić na podstawie wielu cech i parametrów. Zawsze warto sprawdzić, jakie certyfikaty ma dany falownik, ponieważ stanowią one potwierdzenie jakości i zgodności z normami. Znaczenie może mieć również wytrzymałość mechaniczna i klasa ochronności IP. Ponadto zawsze warto dokładnie przyjrzeć się gwarancji inwertera – im dłuższa i szersza, tym większa szansa, że nie będziesz musiał się zmagać z usterkami urządzenia podczas pracy ani przedwcześnie go wymieniać.
  • Moc inwerterów zawsze musi odpowiadać mocy generatorów prądu, które obsługują. Ważny jest tutaj MPPT, czyli moduł śledzenia mocy maksymalnej. Wylicza on idealne obciążenie dla instalacji, co pozwala uzyskać jej maksymalną moc. Dobry układ MPPT skutecznie optymalizuje pracę paneli fotowoltaicznych, wpływając na sprawność instalacji niezależnie od warunków.

Inwertery różnią się wieloma parametrami, a dobór ich mocy czy sprawności wcale nie jest łatwy. Dlatego najlepiej powierzyć go fachowcom!

Falowniki – serce każdego systemu fotowoltaicznego

Wybór falownika jest niezwykle ważny dla zapewniania skutecznej i stabilnej pracy systemu. Według ekspertów jest on ważniejszy nawet niż same moduły fotowoltaiczne. Trudno jednak oczekiwać od inwestora, by był w stanie sam zdecydować o tym, jakich parametrów urządzenia potrzebuje. Dlatego przy inwestycjach dotyczących instalacji PV tak ważna jest kwestia współpracy z odpowiednim dostawcą urządzeń i instalatorem. Fachowcy pomogą sprawić, że Twoja instalacja będzie maksymalnie sprawna i niezawodna.

Autor:
Muno
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także