Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-05-19
Jak działa i co to jest fotowoltaika – podstawowe informacje

PO CO ZAKŁADA SIĘ FOTOWOLTAIKĘ?

Instalacje PV stają się popularne z trzech głównych powodów:

  1. Ceny energii rosną i zaczynają mocno obciążać budżet. Jako pierwsi podwyżki energii elektrycznej odczuwają przedsiębiorcy. Zgodnie z wynikami GUS wydatki na energię elektryczną w spółkach w ciągu ostatnich dwóch lat (począwszy od 2018 roku) wzrosły o ok. 50%. W związku z tym w przedsiębiorstwach rosną koszty produkcyjne, co finalnie odbija się na cenie wyrobów, za które więcej płacą konsumenci.
  2. Obecna technologia pozyskiwania energii jest na wyczerpaniu. Paliwa kopalne, które są podstawą wytwarzania energii cieplnej czy elektrycznej mają swoje ograniczone zasoby i te zasoby niebawem się skończą. Ponadto ekolodzy biją na alarm, że pod wpływem gazów cieplarnianych zmienia się klimat. Ogólny trend światowy domaga się ograniczenia ich wytwarzania.
  3. Wielu Prosumentów przekonało się, że inwestycja w instalacje PV jest strzałem w dziesiątkę. Panele fotowoltaiczne są niezmiernie skuteczne w produkcji prądu, a dobrze dobrana instalacja może pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną budynku mieszkalnego, zakładu produkcyjnego, gospodarstwa rolnego, spółdzielni mieszkaniowej oraz domu jednorodzinnego. Natomiast farmy fotowoltaiczne produkują energię elektryczną dla całych regionów wiejskich i miejskich np. w obszarze gmin.

Prostota tych układów polega na tym, że moduły PV można postawić praktycznie w każdym miejscu, gdzie mamy dobrą ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Idealnym rozwiązaniem są dachy domów, bo mają one na ogół odpowiedni kąt nachylenia (20 st.-45 st.). Dlatego też najczęściej montuje się je na dachach budynków, ale możliwa jest też instalacja na ziemi, na specjalnych konstrukcjach. Ważne, aby były skierowane na stronę słoneczną, czyli południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią. Możliwe są też ustawienia wschód-zachód. Nie opłaca się natomiast montować modułów skierowanych na północ.

GDZIE MOŻNA MONTOWAĆ FOTOWOLTAIKĘ?

Instalację fotowoltaiczną można wykorzystać na potrzeby domu jednorodzinnego, gospodarstwa rolnego, zakładu produkcyjnego oraz całego obszaru np. gminy. Dzięki niej mamy darmowy prąd elektryczny, dający szerokie możliwości, np. ogrzewania budynku. Instalacje PV zasilają wszelkie urządzenia elektryczne, w tym również urządzenia elektryczne grzewcze, np. pompę ciepła, która pobiera energię elektryczną, aby wytworzyć ciepło. Zatem dzięki panelom zmniejszają się rachunki za energię elektryczną i cieplną. Dlatego fotowoltaika, to jedno z najlepszych rozwiązań na obniżenie kosztów za energię spośród wszystkich znanych odnawialnych źródeł energii. Instalacje fotowoltaiczną można założyć u autoryzowanych firm, zajmujących się montażem fotowoltaiki, takich jak FlexiPower Group.

JAK DZIAŁA FOTOWOLTAIKA I PANEL FOTOWOLTAICZNY?

Fotowoltaika co to jest i jak to działa? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, którzy chcą zrozumieć zjawisko, dzięki któremu dostarczana jest energia ze Słońca. Pokrótce przedstawimy, na czym polega proces wytwarzania energii elektrycznej z ogniw PV.

Panele fotowoltaiczne wykorzystują efekt zjawiska fotoelektrycznego (fotoemisji). Głównym elementem ogniw PV jest krzem, materiał półprzewodnikowy. Krzem pod wpływem światła wykazuje właściwości elektryczne.

Foton (jako najmniejsza jednostka światła) pada na ogniwo wykonane z krzemu, wprawiając w ruch wolne elektrony krzemu. W ten sposób powstaje przepływ prądu elektrycznego. Proces ten realizowany jest przez tzw. złącze półprzewodnikowe typu p-n. Zatem światło słoneczne wywołuje przepływ elektronów, podobnie jak ma to miejsce w sieci energetycznej. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, który musi być przekonwertowany na prąd zmienny, używany w instalacji elektrycznej. Do tego służą falowniki (inwertery), które są montowane w systemie z instalacją paneli fotowoltaicznych.

Instalacja PV składa się z:

  • modułów fotowoltaicznych ustawionych szeregowo i równolegle
  • inwertera solarnego (przetwornika prądu z DC na AC), który równocześnie monitoruje i kontroluje działanie modułów
  • systemów zabezpieczających
  • okablowania
  • konstrukcji montażowej
Źródło:
https://flexipowergroup.pl/jak-dziala-i-co-to-jest-fotowoltaika-podstawy/
Dodał:
FlexiPower Group

Czytaj także