Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-09-28
Co to jest fliz ochronny i jakie są jego zastosowania

Nieodpowiednie przechowywanie siana i słomy stwarza ryzyko spadku ich jakości, a także gnicia. Dlatego często stosuje się fliz ochronny, który ma za zadanie zabezpieczenie zapasów. Czym jest dokładnie fliz do okrywania słomy? Czy się sprawdza? Jak prawidłowo go używać? Wyjaśniamy!

 

Dlaczego słoma jest ważna w rolnictwie?

Zastosowanie słomy w gospodarstwie rolnym jest bardzo szerokie. Jest wykorzystywana jako:

  • ściółka dla zwierząt,

  • pokarm dla zwierząt,

  • nawóz,

  • materiał do kompostowania,

  • biomasa.

Ponadto słoma może wpływać na zachowanie bioróżnorodności w glebie. Przeorana słoma, rozkładając się w podłożu, podtrzymuje jego żyzność i zwiększa poziom próchnicy niezbędny dla rozwoju rozmaitych organizmów glebowych.

 

Problemy związane z brakiem ochrony słomy

Raz zebraną słomę można wykorzystywać przez długi czas. Konieczne jest jednak jej odpowiednie zabezpieczenie. Fliz ochronny do okrywania bel słomy stosuje się przede wszystkim ze względu na ryzyko powstawania pleśni i szkodliwych bakterii. Nieokryte bele są narażone na działanie wilgoci, która stwarza korzystne warunki do rozwoju niepożądanych organizmów oraz rozkładu. Ponadto fliz do okrywania siana czy słomy pomaga uniknąć problemu, jakim jest zamarzanie beli. Składowanie bel siana czy słomy bez ochrony wystawia je także na ataki szkodników oraz sprawia, że mogą tracić swoje właściwości i wartości odżywcze.

 

Fliz ochronny – rozwiązanie problemów z przechowywaniem słomy

Odpowiedzią na potrzebę zabezpieczenia stogów siana czy bel słomy jest fliz ochronny. To włóknina o wysokiej gramaturze, która zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi jak deszcz, śnieg, wiatr czy promieniowanie UV. Jednocześnie zapewnia jednak bardzo dobrą wentylację. Wymiana powietrza zapobiega natomiast skraplaniu się wody i powstawaniu pleśni.

Warto również wiedzieć, że w porównaniu do folii czy plandek fliz lepiej przylega do okrywanej powierzchni i jest mniej wrażliwy na podmuchy wiatru.

 

Rodzaje flizu ochronnego dostępne na rynku

Na rynku można znaleźć różne flizy ochronne do okrywania słomy czy siana. Różnią się one przede wszystkim:

  • rozmiarem,

  • grubością (gramaturą),

  • jakością wykonania.

Ważne, aby fliz do słomy miał gramaturę przynajmniej 140 g/m2. Ma to kluczowe znaczenie dla jego skuteczności oraz trwałości. Różne wymiary flizów o odpowiedniej grubości i jakości znajdziesz w sklepie Lewmik.pl. Są one ponadto dostępne w atrakcyjnej cenie!

 

Jak prawidłowo używać flizu ochronnego?

Aby fliz do słomy odpowiednio spełniał swoje funkcje, należy go odpowiednio używać. Materiał ma stronę szorstką i gładką. Trzeba pamiętać, aby stertę okrywać szorstką stroną – zapobiega to bowiem zsuwaniu się włókniny. Istnieją różne metody przytwierdzenia flizu do sterty – można wykorzystać np. stare opony, żerdzie lub ofoliowane bele sianokiszonki do dociśnięcia krawędzi włókniny. Innym rozwiązaniem jest wbicie metalowych szpil w glebę lub wykorzystanie sznurów. Nie zaleca się jednak przykrywania agrowłókniny ziemią, ponieważ może to prowadzić do rozerwania tkaniny podczas mrozów.

Fliz do okrywania bel słomy warto również co roku obracać ze strony nasłonecznionej na nienasłonecznioną. Dzięki temu promienie UV będą równomiernie oddziaływać na włókninę i nie doprowadzą do jej przedwczesnego zniszczenia.

 

Dlaczego warto chronić słomę za pomocą flizu ochronnego – podsumowanie

Fliz ochronny to prosty i tani sposób na okrywanie słomy czy siana. Nadaje się również do ochrony zboża przechowywanego luzem, zrębek drzewnych, porąbanego drewna, ziemniaków czy buraków cukrowych. Wysokiej jakości fliz do słomy posłuży Ci bez problemu przez kilka lat, a szeroki wybór rozmiarów pozwoli dopasować go do konkretnych potrzeb. Sprawdź ofertę tego i innych artykułów rolniczych w sklepie Lewmik.pl – oferujemy niezawodny fliz do słomy, bel siana i innych celów, a także worki i folie do sianokiszonki, siatki na pryzmy, sznurki rolnicze i znacznie więcej!

 

Źródło:
lewmik.pl

Czytaj także