Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-27
Belownica do makulatury

Belownicy do makulatury nie wymyślili wczoraj ani rok temu. Nie jest to "nowość na rynku". Belowanie odpadów znane jest od dziesięcioleci. W dodatku trzeba zrozumieć, że skoro masz odpady to nie znaczy, że masz problem. Poza koniecznością prowadzenia gospodarki odpadami w postaci raportów jest też możliwość zarobienia na nich. Jak robić to wydajnie, a przy okazji ekologicznie i ekonomicznie? W usprawnieniu tego procesu pomocne są belownice.

Belownica – po co jest, do czego służy?
Belownica do makulatury, ale i innych odpadów to profesjonalne urządzenie służące do redukowania ich objętości. Najczęściej kartonu, makulatury, folii, puszek aluminiowych, tekstyliów, różnego rodzaju plastikowych odpadów. Co można belować dowiesz się z osobnego artykułu.

Rodzajów belownic jest bardzo dużo. Dzielą się przede wszystkim na pionowe i poziome, półautomatyczne i automatyczne.

Jak działa belownica do makulatury i nie tylko?
Każda belownica składa się z konstrukcji stalowej, zespołu zasilacza (silnik elektryczny, 230V / 400V), układu hydraulicznego, tłoka lub tłoków, płyty prasującej (o nacisku od 3 ton w poziomych belownicach nawet do 120 ton) oraz systemu do wiązania gotowych bel (sznurki, taśmy, druty). Wszystko po to żeby maksymalnie zagęścić odpad.

Część belownic (przemysłowe prasy poziome) pracuje w trybie automatycznym. Wystarczy za pomocą taśmociągu dostarczyć odpady do komory zgniotu. Zamiast taśmociągów w instalacji mogą być używane wywrotnice (LINK ) które również usprawnią proces. W mniejszych belownicach pionowych trzeba komorę zapełnić ręcznie. Można to robić na bieżąco. Po zamknięciu górnych drzwi większość belownic wykonuje proces prasowania automatycznie a na koniec sygnalizuje nam kiedy jest już gotowa bela. Można ją wtedy związać i wyjąć z komory. W belownicach w pionowych wymiary kostek zaczynają się od 70 x 50 x 40 cm o wadze około 50 kg, w poziomych są to zwykle wymiary "paletowe" tj. 120 x 80 x np. 100 cm o wadze około 300-500 kg.

Odpadów nie będzie mniej. Ale mogą zajmować mniej miejsca! Biznes lubi porządek.

Nikt nie zakłada, że nie będzie rozwijał biznesu. Jeśli ktoś w swoim procesie produkcyjnym, przetwórczym, czy magazynowym generuje odpady, musi zakładać że w przyszłości będzie miał ich więcej. Byłaby to straszna wizja gdyby nie możliwość zmniejszenia objętości odpadów. Wraz z rozwojem musi rosnąć efektywność. Najprostszym sposobem jest belowanie. Belując odpad uzyskamy miejsce, zadbamy o lepszy porządek, przestrzeń magazynową, higienę i bezpieczeństwo a estetyczne kostki będą przygotowane do odbioru przez recyklera.

Autor:
Karol Daniłowicz
Dodał:
ESPIR TECH Michał Gromotowicz

Czytaj także