
We wrześniu 1974 roku po raz pierwszy do Krakowa popłynęła woda ze świeżo ukończonego zakładu uzdatniania wody Raba w Dobczycach. Był to ważny moment w historii miasta, ponieważ dzięki nowej inwestycji zakończyły się kłopoty z niedoborami w zakresie zaopatrzenia miasta w wodę pitną. 3 listopada odbyły się uroczystości z okazji 40 urodzin obiektu.
Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku potrzeby Krakowa dotyczące wody pitnej stale wzrastały razem z liczbą mieszkańców miasta. W pewnym momencie stało się oczywiste, że Kraków potrzebuje nowego zakładu uzdatniania wody. W związku z tym podjęto wówczas decyzję o budowie czwartego ujęcia. Była to największa w tamtym czasie inwestycja w sektorze.
Dzisiaj Zakład Uzdatniania Wody Raba jest głównym źródłem wody pitnej dla Krakowa i zaopatruje prawie 60% mieszkańców z rejonów takich jak: Podgórze, Osiedle Wolica, Wyciąże, Kościelniki, Ruszcza, Branice, Pleszów oraz częściowo obszaru Starego Miasta, Śródmieścia i Mistrzejowic. Ponadto z wody z Dobczyc korzystają także gminy: Dobczyce, Siepraw, Świątniki Górne, oraz jednym z głównych dla gmin Dobczyce, Siepraw, Świątniki Górne, oraz jednym z głównych dla gmin Wieliczka, Myślenice, Mogilany, Igołomia-Wawrzeńczyce.
W bieżącym roku w ZUW Raba nastąpił rozruch instalacji do dezynfekcji promieniami ultrafioletowymi. Bakterie i wirusy poddane przez kilka sekund naświetleniu promieniami UV w specjalnej komorze promiennikowej ulegają dezaktywacji. Dzięki temu wyraźnie poprawiła się jakość produkowanej w Dobczycach wody.
W trakcie uroczystości na terenie ZUW Raba prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nadał pracownikom MPWiK odznaki Honoris Gratia. Otrzymali je: Jacek Kaszowski, Wacław Kordeusz, Jan Stasik i Wojciech Topa.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik.krakow.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-