
Kiedy skończą się żniwa, rolnicy często podpalają pozostałą słomę pokombajnową, mimo że jest to zakazane. Jest to nie tylko niebezpieczne i niosące śmierć zwierzętom, ale - wbrew wierze rolników - także szkodliwe dla gleby.
"Rolnicy są przekonani - mówi mł. bryg. Szymon Sapieha z kętrzyńskiej straży pożarnej - że w ten sposób użyźniają glebę, ale w rzeczywistości powodują znaczne straty ekologiczne. Wypalanie pól powoduje, że ziemia jałowieje, gleba gwałtownie wysusza się, giną zwierzęta. Proceder ten stanowi również poważne zagrożenie dla lasów, często sąsiadujących z polami uprawnymi."
Ogień na polu może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do pożaru. Strażacy co roku muszą mierzyć się z wieloma takimi przypadkami. W tym roku w Terce od palącej się słomy zajął się i spłonął drewniany budynek, a w Choczu zapalił się traktor - jego kierowca z poparzeniami trafił do szpitala.
Kary za wypalanie łąk ustanawia wiele aktów prawnych. Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. Z kodeksu karnego wynika, że wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska, kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny. Również ustawa o lasach zabrania wypalania traw. Mówi ona dokładnie, że w lasach i terenach śródleśnych, jak również w odległości 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- ketrzyn.wm.pl, zycie-pleszewa.pl, esanok.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Samochody elektryczne nadzieją branży przewozu osób?
Jak szacuje Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności*, największa organizacja branżowa kreująca rynek zrównoważonego transportu w Polsce, w 2023...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
majack3
Kto wypala trawy itp legitymuje się poziomem myślenia na poziomie człowieka z epoki brązu lub nawet wcześniej kiedy pozyskiwanie pól pod uprawy polegało na karczowaniu i wypalaniu lasu, karać bezwzględnie