Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-09-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-09-05
Wypalanie słomy szkodzi glebie, a nie nawozi!
Wypalanie pół powoduje jałowienie gleby
Wypalanie pół powoduje jałowienie gleby

Kiedy skończą się żniwa, rolnicy często podpalają pozostałą słomę pokombajnową, mimo że jest to zakazane. Jest to nie tylko niebezpieczne i niosące śmierć zwierzętom, ale - wbrew wierze rolników - także szkodliwe dla gleby.

"Rolnicy są przekonani - mówi mł. bryg. Szymon Sapieha z kętrzyńskiej straży pożarnej - że w ten sposób użyźniają glebę, ale w rzeczywistości powodują znaczne straty ekologiczne. Wypalanie pól powoduje, że ziemia jałowieje, gleba gwałtownie wysusza się, giną zwierzęta. Proceder ten stanowi również poważne zagrożenie dla lasów, często sąsiadujących z polami uprawnymi."

Ogień na polu może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do pożaru. Strażacy co roku muszą mierzyć się z wieloma takimi przypadkami. W tym roku w Terce od palącej się słomy zajął się i spłonął drewniany budynek, a w Choczu zapalił się traktor - jego kierowca z poparzeniami trafił do szpitala.

Kary za wypalanie łąk ustanawia wiele aktów prawnych. Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. Z kodeksu karnego wynika, że wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska, kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny. Również ustawa o lasach zabrania wypalania traw. Mówi ona dokładnie, że w lasach i terenach śródleśnych, jak również w odległości 100 metrów od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
ketrzyn.wm.pl, zycie-pleszewa.pl, esanok.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • majack3

    2014-09-15 08:57

    Kto wypala trawy itp legitymuje się poziomem myślenia na poziomie człowieka z epoki brązu lub nawet wcześniej kiedy pozyskiwanie pól pod uprawy polegało na karczowaniu i wypalaniu lasu, karać bezwzględnie

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także