Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-03-15 | Ostatnia aktualizacja: 2011-03-15
Więcej recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego od 2016 r.

Więcej recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego od 2016 r.
Unijna dyrektywa wymaga, by kraje UE umożliwiły właścicielom zużytego sprzętu elektronicznego darmowy zwrot do specjalnych punktów. Producenci powinni ponosić koszty zbiórki i przygotowania sprzętu do recyklingu.
Polska i siedem krajów (Czechy, Węgry, Słowacja, Rumunia, Malta, Łotwa i Litwa) wywalczyły dłuższy okres przejściowy na dostosowanie się do nowej dyrektywy. Państwa te wywalczyły obniżenie do 40 proc. obowiązkowej zbiórki w 2016 r. oraz opóźnienie o dwa lata wprowadzenia 65-proc. progu - z 2020 do 2022 r.
Obecnie dyrektywa wymaga od krajów UE, aby zbierały rocznie, co najmniej 4 kg zużytego sprzętu na mieszkańca. Aby przeciwdziałać nielegalnemu eksportowi zużytego sprzętu do krajów, gdzie jest on utylizowany bez zachowania standardów środowiskowych, KE chce aby zbiórki zużytego sprzętu określać procentowo w stosunku do ilości sprzętu wystawionego do sprzedaży.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetaprawna.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
Finansowanie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach
Przejście z gospodarki linearnej na model GOZ jest silnie promowaną ideą na szczeblu całej Unii Europejskiej. Transformacja wymaga...
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl