Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-04-21 | Ostatnia aktualizacja: 2010-04-21
Węglowe płatki pozwolą budować tanie i wydajne ogniwa słoneczne

Węglowe płatki pozwolą budować tanie i wydajne ogniwa słoneczne
Ogniwa DSSC wykorzystują światłoczułe roztwory na powierzchni pokrytej dwutlenkiem tytanu, które absorbują energię fotonów. Światło padające na ogniwo wyzwala z barwników elektrony, a te generują energię elektryczną.
Różnica pomiędzy poziomem energii, na którym zwykle znajdują się elektrony atomu a poziomem, na który przeskakują po pobudzeniu to pasmo wzbronione. Jego energia mierzona jest w elektronwoltach (eV), a jak mówi Liang-shi Li z Indiana University w Bloomington, optymalna wartość dla ogniw słonecznych wynosi 1.4 eV. Aby otrzymać pasmo dokładnie o takiej energii, płatki grafenu w barwniku muszą mieć przekątną ok. 2 nanometrów.
Dotychczas problemem przy tworzeniu takich płatków grafenu był fakt, że mają one tendencję do zbijania się w większe cząstki, a do budowy ogniw DSSC węgiel musi zachować postać rozpuszczalnego grafenu, aby mógł powstał barwnik. Naukowcy dodali więc każdemu płatkowi molekularne „szczoteczki”. Każda z nich zawiera 3 „włoski” utworzone przez łańcuch atomów węgla, które spotykają się w środku pierścienia fenylowego, a ten z kolei chemicznie wiąże się z atomami węgla na krawędziach grafenowego płatka. Brak przestrzeni wokół grafenu powoduje odpychanie „włosków” od powierzchni płatka, co uniemożliwia poszczególnym z nich zbicie się w większe grupy.
Jak mówi Li, do tej pory udało się zbudować ogniwo DSSC o wydajności 2%, co stanowi 1/6 możliwości najlepszych ogniw tego typu. Naukowcy są jednak pewni, że postępy będą znaczące. Tymczasem na Pennsylvania State University trwają badania nad wykorzystaniem do budowy ogniw DSSC nanocząsteczek siarczkowych.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientist

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?
Liczba paneli fotowoltaicznych w Polsce stale się zwiększa. Bardzo dynamicznie przybywa ich szczególnie na dachach domów jednorodzinnych. Powód...
-
-
-