Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-04-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-04-21
Węglowe płatki pozwolą budować tanie i wydajne ogniwa słoneczne
Węglowe płatki pozwolą budować tanie i wydajne ogniwa słoneczne
Węglowe płatki pozwolą budować tanie i wydajne ogniwa słoneczne
Chemicy z USA opracowali innowacyjny barwnik oparty na płatkach grafenu, który działa jako źródło fotoelektronów, dzięki czemu może być wykorzystany do budowy ogniw słonecznych wrażliwych na barwę (dye-sensitized solar cell – DSSC). Ogniwa DSSC stanowią tanią alternatywę dla ogniw krzemowych, a grafenowy barwnik mógłby zwiększyć ich wydajność.

Ogniwa DSSC wykorzystują światłoczułe roztwory na powierzchni pokrytej dwutlenkiem tytanu, które absorbują energię fotonów. Światło padające na ogniwo wyzwala z barwników elektrony, a te generują energię elektryczną.

Różnica pomiędzy poziomem energii, na którym zwykle znajdują się elektrony atomu a poziomem, na który przeskakują po pobudzeniu to pasmo wzbronione. Jego energia mierzona jest w elektronwoltach (eV), a jak mówi Liang-shi Li z Indiana University w Bloomington, optymalna wartość dla ogniw słonecznych wynosi 1.4 eV. Aby otrzymać pasmo dokładnie o takiej energii, płatki grafenu w barwniku muszą mieć przekątną ok. 2 nanometrów.

Dotychczas problemem przy tworzeniu takich płatków grafenu był fakt, że mają one tendencję do zbijania się w większe cząstki, a do budowy ogniw DSSC węgiel musi zachować postać rozpuszczalnego grafenu, aby mógł powstał barwnik. Naukowcy dodali więc każdemu płatkowi molekularne „szczoteczki”. Każda z nich zawiera 3 „włoski” utworzone przez łańcuch atomów węgla, które spotykają się w środku pierścienia fenylowego, a ten z kolei chemicznie wiąże się z atomami węgla na krawędziach grafenowego płatka. Brak przestrzeni wokół grafenu powoduje odpychanie „włosków” od powierzchni płatka, co uniemożliwia poszczególnym z nich zbicie się w większe grupy.

Jak mówi Li, do tej pory udało się zbudować ogniwo DSSC o wydajności 2%, co stanowi 1/6 możliwości najlepszych ogniw tego typu. Naukowcy są jednak pewni, że postępy będą znaczące. Tymczasem na Pennsylvania State University trwają badania nad wykorzystaniem do budowy ogniw DSSC nanocząsteczek siarczkowych.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
NewScientist
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także