Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-12-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-12-27
W UE powstaje coraz mniej niebezpiecznych odpadów
Odpady niebezpieczne stanowią dziś ok. 4% odpadów w UE
Odpady niebezpieczne stanowią dziś ok. 4% odpadów w UE

16 grudnia Europejska Agencja Środowiska opublikowała raport "Zapobieganie powstawaniu odpadów niebezpiecznych w Europie - stan na 2015 rok". Wynika z niego, że UE stopniowo ogranicza produkcję odpadów niebezpiecznych i skuteczniej je unieszkodliwia, jednak tempo zmian nie jest szczególnie szybkie.

Na terenie Unii odpadów dominują niebezpieczne odpady mineralne, chemiczne oraz medyczne, które powstają głównie w przemyśle budowlanym oraz górnictwie. Odpady niebezpieczne stanowią dziś ok. 4% wszystkich wytwarzanych w Unii Europejskiej odpadów.

Wyniki badań mogą być jednak nieco zaniżone. Jednym z powodów jest często w ostatnich latach zmieniana klasyfikacja poszczególnych kategorii odpadów, która utrudnia porównywanie i spójne agregowanie danych. Część odpadów, która jeszcze niedawno uznawana była za bezpieczne, po przeprowadzeniu bardziej dokładnych badań jest już klasyfikowana jako niebezpieczne. Poza tym dysponujmy dziś dużo lepszymi metodami identyfikacji odpadów niebezpiecznych.

Najwięcej odpadów niebezpiecznych powstaje w Bułgarii i Estonii, czyli krajach o stosunkowo rozbudowanych sektorach górnictwa i kopalnictwa. Dla państw chcących kontynuować wydobycie węgla sporym wyzwaniem będzie więc nie tylko ograniczanie emisyjności tego sposobu pozyskiwania energii, ale także zahamowanie wysokiego tempa wytwarzania w jego trakcie odpadów niebezpiecznych. Europejska Agencja Środowiska zauważa, że tzw. „czyste technologie węglowe" co prawda się rozwijają, ale wymagają jeszcze dokładniejszych analiz i wdrożenia na szerszą, przemysłową skalę.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
teraz-srodowisko.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także