
Ostatnie dwa lata to stopniowy spadek emisji gazów cieplarnianych w Polsce - w sumie o ponad 1%. Informację taką podał polski negocjator i koordynator prezydencji klimatycznej Tomasz Chruszczow, który zaznaczył również, że w tym czasie w Niemczech emisja wzrosła o prawie 3%.
"Jesteśmy krytykowani za to, że mamy kopalnie i używamy węgla - mówi Chruszczow - ale w 2012 i 2013 roku emisja w Polsce spadała o ponad 1%. Dodał, że w analogicznym okresie u naszych zachodnich sąsiadów emisje gazów cieplarnianych rosły mniej więcej o 1,5%. rocznie. - 1,5%. to 12 mln ton (CO2 - PAP); w 2013 roku było to o dwadzieścia parę mln ton więcej niż w 2011 roku."
Zdaniem Chruszczowa sukces ten jest efektem stabilnego finansowania projektów środowiskowych, prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Pomimo redukcji emisji gazów cieplarnianych w Polsce przez ostatnie dwadzieścia lat PKB wzrosło aż o 200%. Jak stwierdził Chruszczow polski system finansowania ochrony środowiska może być przykładem dla innych państw i jednocześnie "wkładem" w proces negocjacji, jakie będą odbywać się podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 roku.
Według polskiego negocjatora ustalając umowę klimatyczną bogate państwa będą musiały zaproponować rozwiązania dla krajów, które chcą podnieść poziom życia swoich obywateli, aby uniknęły one błędów rozwiniętych dzisiaj państw zachodnich, które politykę proekologiczną zaczęły prowadzić po latach zatruwania środowiska.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-
-