Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-06
Unia Europejska wspiera badania na elektrowniami z ogniwami SOFC
Unia Europejska wspiera badania na elektrowniami z ogniwami SOFC
Unia Europejska wspiera badania na elektrowniami z ogniwami SOFC
Unia Europejska dofinansowała kwotą 5,8 mln euro przedsięwzięcie mające na celu budowę elektrowni zasilanych ogniwem paliwowym z zestalonym elektrolitem tlenkowym (SOFC). W projekt o nazwie „Towards a Large SOFC Power Plant” zaangażowane jest 9 instytucji naukowych i firm z całej Europy, których pracę nadzoruje fiński ośrodek badawczy - VTT Technical Research Centre of Finland. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 stycznia 2007 roku i ma trwać przez 3 lata. Budżet badań wynosi 11 mln euro.

Zasadniczym celem badań jest opracowanie odpowiednich procesów, a także dobranie właściwych materiałów i komponentów, składających się na wysokosprawną i ekonomiczną jednostkę wytwórczą. Docelowo moc elektrowni bazującej na technologii ogniw paliwowych SOFC ma być porównywalna z blokami konwencjonalnymi.

Powodzenie projektu zależy w głównej mierze od opracowanie niedrogiej w produkcji membrany, możliwej do zastosowania zarówno w bezciśnieniowych jednostkach pracujących w skojarzeniu, jak i w układach ciśnieniowych wytwarzających jedynie energię elektryczną. Oprócz tych kwestii w badaniach uwzględnione będą problemy związane z integracją elektrowni SOFC z siecią przesyłową, sprawdzane będą możliwości zastosowania różnych rodzajów paliw oraz wpływ elektrowni na stan środowiska.

Badania współfinansowane przez UE nie są jedynymi prowadzonymi w tej dziedzinie. Na całym świecie realizowanych jest obecnie wiele projektów, których celem jest opracowanie technologii umożliwiającej produkcję energii na dużą skalę z wykorzystaniem ogniw SOFC. Pierwszych gotowych instalacji można się spodziewać pod koniec tego dziesięciolecia. Będą to elektrownie i elektrociepłownie wykorzystujące technologię ciśnieniową i bezciśnieniową, dysponujące zarówno niewielką mocą, rzędu 20 – 50 kW, jak i większe, o mocy 250 kW, a nawet 1 MW.

Przewiduje się, że nowe elektrownie oparte na ogniwach SOFC rozpoczną produkcję energii dla potrzeb konsumpcyjnych w połowie przyszłej dekady. Ich przewaga nad klasycznymi elektrowniami ma wynikać z mniejszego zużycia paliwa, niskiej emisji, a także możliwości zastosowania wielu rodzajów paliw, w tym gazu z biomasy i gazu ziemnego.

Oprócz VTT Technical Research Centre of Finland w badaniach udział biorą takie firmy i instytucje naukowe jak: Wärtsilä Corporation, Rolls-Royce Fuel Cell Systems, Topsoe Fuel Cell, Forschungszentrum Jülich, Dipartimento di Ingegneria Chimica e di Processo "G.B. Bonino" - Universita di Genova, BOSAL RESEARCH, Verteco Oy i Inmatec Technologies.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
azom.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także