Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-01-07 | Ostatnia aktualizacja: 2008-01-07
UE wspiera finansowanie inwestycji OZE

UE wspiera finansowanie inwestycji OZE
Sam dobry pomysł na budowę odnawialnego źródła energii nie wystarczy, trzeba jeszcze zadbać o wykonawcę, sposób i warunki przyłączenia do systemu energetycznego oraz samego kontrahenta, który będzie kupował zieloną energię.
Znaczną część wydatków można uzyskać od instytucji finansowych, które inwestują w rynek odnawialnej energii oraz z dofinansowania funduszów unijnych. ”W przypadku unijnych funduszy wsparcie zawsze polega na refundacji części poniesionych wydatków. W przypadku krajowych funduszy strukturalnych może to być nawet do 85 proc.” - mówi Anna Masłoń-Oracz, dyrektor działu projektów UE w Door Poland.
Można też starać się o wsparcie w innych instytucjach, takich jak Ekofundusz, Bank Ochrony Środowiska czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dodatkowo samorządy terytorialne mogą składać wnioski o dofinansowanie w Europejskim Banku Inwestycyjnym. ”Wiele informacji na temat wykorzystania funduszy unijnych przeznaczonych m.in. na rozwój odnawialnych źródeł energii można znaleźć w internecie pod adresem www.kpk.gov.pl - jest to Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) Programów Badawczych Unii Europejskiej” - radzi Anna Masłoń-Oracz.
Krajowy Punkt Kontaktowy działa od 1999 roku przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN. Zajmuje się on obecnie realizacją projektu ramowego 7PR.
Do zadań KPK należy m.in. prowadzenie działalności informacyjnej i szkoleniowej, doradczej, promocyjnej i eksperckiej dla pogłębienia europejskiej współpracy badawczej oraz integracji polskiego i europejskiego sektora badawczo-rozwojowego oraz gospodarczego.
Sam proces rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie budowy odnawialnych źródeł energii może zająć komisjom nawet do roku czasu. Często do realizacji projektów w ramach programów ramowych Komisja Europejska może narzucić tworzenie partnerstwa.
„Musi to być konsorcjum firm, które działają w Europie. Ważne jest też to, co szczegółowo określa dokumentacja konkretnego konkursu. Komisja Europejska może np. narzucić, że trzej partnerzy w projekcie muszą zaliczać się do grupy małych i średnich przedsiębiorstw” - wyjaśnia Anna Masłoń-Oracz.
O dofinansowanie inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii można starać się w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ), jednak w tym przypadku są bardzo wysokie progi minimalnych wartości projektów (wyższe od 20 milionów zł). Procedura składania wniosków i ubieganie się o dofinansowanie na realizację projektów budowy odnawialnych źródeł energii może być bardzo długotrwała i niełatwa. Warto jednak ponieść ten wysiłek by skorzystać z dopłat, które są zaplanowane w budżecie Unii na ten cel.
(am)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta Prawna

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-
-
-