Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-01-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-01-07
UE wspiera finansowanie inwestycji OZE
UE wspiera finansowanie inwestycji OZE
UE wspiera finansowanie inwestycji OZE
Unia Europejska może pokryć do 85 proc. wydatków na realizację projektów dotyczących budowy elektrowni wiatrowych, małych elektrowni wodnych czy biogazowini – informuje „Gazeta Prawna”. Dodatkowo instytucje działające na rynku finansowym coraz chętniej wspierają projekty związane z odnawialnymi źródłami energii.

Sam dobry pomysł na budowę odnawialnego źródła energii nie wystarczy, trzeba jeszcze zadbać o wykonawcę, sposób i warunki przyłączenia do systemu energetycznego oraz samego kontrahenta, który będzie kupował zieloną energię.
Znaczną część wydatków można uzyskać od instytucji finansowych, które inwestują w rynek odnawialnej energii oraz z dofinansowania funduszów unijnych. ”W przypadku unijnych funduszy wsparcie zawsze polega na refundacji części poniesionych wydatków. W przypadku krajowych funduszy strukturalnych może to być nawet do 85 proc.” - mówi Anna Masłoń-Oracz, dyrektor działu projektów UE w Door Poland.

Można też starać się o wsparcie w innych instytucjach, takich jak Ekofundusz, Bank Ochrony Środowiska czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dodatkowo samorządy terytorialne mogą składać wnioski o dofinansowanie w Europejskim Banku Inwestycyjnym. ”Wiele informacji na temat wykorzystania funduszy unijnych przeznaczonych m.in. na rozwój odnawialnych źródeł energii można znaleźć w internecie pod adresem www.kpk.gov.pl - jest to Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) Programów Badawczych Unii Europejskiej” - radzi Anna Masłoń-Oracz.

Krajowy Punkt Kontaktowy działa od 1999 roku przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN. Zajmuje się on obecnie realizacją projektu ramowego 7PR.
Do zadań KPK należy m.in. prowadzenie działalności informacyjnej i szkoleniowej, doradczej, promocyjnej i eksperckiej dla pogłębienia europejskiej współpracy badawczej oraz integracji polskiego i europejskiego sektora badawczo-rozwojowego oraz gospodarczego.

Sam proces rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie budowy odnawialnych źródeł energii może zająć komisjom nawet do roku czasu. Często do realizacji projektów w ramach programów ramowych Komisja Europejska może narzucić tworzenie partnerstwa.

„Musi to być konsorcjum firm, które działają w Europie. Ważne jest też to, co szczegółowo określa dokumentacja konkretnego konkursu. Komisja Europejska może np. narzucić, że trzej partnerzy w projekcie muszą zaliczać się do grupy małych i średnich przedsiębiorstw” - wyjaśnia Anna Masłoń-Oracz.

O dofinansowanie inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii można starać się w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ), jednak w tym przypadku są bardzo wysokie progi minimalnych wartości projektów (wyższe od 20 milionów zł). Procedura składania wniosków i ubieganie się o dofinansowanie na realizację projektów budowy odnawialnych źródeł energii może być bardzo długotrwała i niełatwa. Warto jednak ponieść ten wysiłek by skorzystać z dopłat, które są zaplanowane w budżecie Unii na ten cel.

(am)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta Prawna
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także