Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-03-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-03-06
Transformator olejowy – co to jest i jak działa?
Transformator olejowy – co to jest i jak działa?

Transformatory te są wykorzystywane w szeroko pojętej energetyce do obniżania lub podwyższania napięcia w sieci energetycznej. Wyróżnia się różne ich typy – mogą to być transformatory blokowe, sieciowe i rozdzielcze. Transformatory rozdzielcze w zależności od technologii dzieli się na transformatory suche i olejowe. Co warto wiedzieć o olejowych rozwiązaniach? Czym różnią się od suchych?

 

Transformatory olejowe a suche

Transformatory olejowe są stosowane w napowietrznych stacjach transformatorowych, energetyce zawodowej oraz wnętrzowych stacjach transformatorowych. Skąd bierze się ich nazwa? Otóż składają się one z rdzenia, który wraz z uzwojeniem znajduje się w kadzi wypełnionej olejem – syntetycznym lub mineralnym, będącym czynnikiem chłodzącym, a także izolującym.

Czym różnią się transformatory olejowe od suchych? Zasadniczą różnicą jest medium chłodzące:

- w transformatorach suchych chłodzenie odbywa się za pomocą powietrza,

- w transformatorach olejowych chłodzenie odbywa się z wykorzystaniem oleju.

 

Najczęściej olejowe transformatory są większe od suchych pod względem wymiarów. Transformatory suche są stosowane wyłącznie wewnątrz budynków. Cechuje je małe zagrożenie dla środowiska i otoczenia w przypadku awarii (nie ma oleju, który może skazić grunt i który jest palny).

Transformatory olejowe mimo większych zagrożeń środowiskowych są bardziej niezawodne i trwałe, przez co nadal cieszą się popularnością zakładów energetycznych, doświadczonych projektantów i Głównych Energetyków. Należy przy tym nadmienić, że mimo iż panuje moda i trend montowania bez szczególnych przemyśleń transformatorów suchych należy stosować rozwiązania najbardziej korzystne technicznie i ekonomicznie. W wielu przypadkach dozwolone są do stosowania tylko transformatory suche ze względów pożarowych (np. wieżowce, hale przemysłowe)

 

Przeglądy transformatorów olejowych

Transformator olejowy jest urządzeniem, które wymaga systematycznych przeglądów i prac serwisowych. Właściwa eksploatacja i przeglądy pozwalają ujawnić zużycie uszczelnień, rdzenia, cewek, kadzi, izolatorów i cieczy dielektrycznej zanim dojdzie do awarii lub zakłócenia pracy urządzenia. Dla firmy usterka transformatora może się wiązać z dużymi kosztami. Dlatego warto współpracować z doświadczonymi specjalistami, którzy wykonują szczegółowe przeglądy. Jakie działania obejmują takie prace? Jak wynika z informacji na stronie firmy Wasztan są to:

  • pomiary współczynnika absorpcji;
  • pomiary rezystancji izolacji;
  • Pomiary rezystancji uzwojeń;
  • pomiary i badanie oleju transformatorowego;
  • sprawdzenie wskazań olejowskazu;
  • odkurzenie transformatora;
  • pomiary i regulacja przerwy iskiernikowej;
  • sprawdzenie odwilżacza;
  • sprawdzenie przekaźnika Buchholza;
  • pomiary temperatury uzwojeń i rdzenia

To tylko wybrane prace, które mogą być wykonane w ramach przeglądu. Usługi zawsze są dostosowywane indywidualnie do danego zlecenia. Ważne, aby prace były powierzone doświadczonej firmie, która ma na koncie wiele takich realizacji i zatrudnia pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
wasztan.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także