Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-12-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-12-10
Toalety są nadal dobrem deficytowym na świecie
Organizacji założył w 2001 roku w Singapurze Jack Sim
Organizacji założył w 2001 roku w Singapurze Jack Sim

19 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Toalet. Został on uchwalony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2013 r. po kilkuletnich staraniach Światowej Organizacji Toaletowej. Celem tej organizacji zapewnienie mieszkańcom Ziemi powszechnego dostępu do toalet i podwyższenie ich standardów. Obecnie prawie 1/3 mieszkańców Ziemi nadal takiego komfortu nie posiada.

2,5 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do toalet. Co ważne, nie chodzi tutaj o muszlę klozetową ze spłuczką. Wagę zagadnienia pokazuje fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia za toaletę uznaje choćby „wygódkę", a wymóg wentylacji spełni nawet otwór w kształcie serduszka w drewnianych drzwiach, pamiętany z obozów harcerskich. Także dla części polskich rodzin właściwie wyposażona łazienka jest luksusem. Jak podaje GUS, w ok. 905 tys. mieszkań w Polsce nie ma toalety, a pół miliona lokali nie ma bieżącej wody z kranu.

Brak dostępu do właściwie wyposażonych toalet to także problem dotyczący szkół. Brak sanitariatów to brak możliwości realizacji przez uczniów potrzeb fizjologicznych oraz nawyków higienicznych, co w skali globalnej przekłada się na ich szkolną frekwencję. Pokazują to sytuacje w rejonach świata, w których w szkołach toalety nie są czymś oczywistym. Dane Forum of African Women Educationists (WAFE) mówią, że w Ugandzie aż 94% dziewcząt sygnalizuje kwestię braku dostępu do czystych i dających poczucie prywatności urządzeń sanitarnych w szkołach. W rezultacie – 61% spośród nich w czasie menstruacji nie chodzi do szkoły

Problem dotyczy także polskich szkół – kontrole GIS wykazują, że w części placówek nie ma bieżącej wody, a sanitariaty są niesprawne. Aż 39% ankietowanych uczniów zgłasza swoim rodzicom problemy związane z korzystaniem ze szkolnych toalet. Co więcej, 38% uczniów w wieku 6-12 lat i 43% w wieku 10-12 unika korzystania ze szkolnych toalet lub robi to tylko w nagłych przypadkach.

Światowy Dzień Toalet to inicjatywa, która przypomina, że choć żyjemy w czasach wielkich cudów techniki wiele ludzi wciąż nie ma możliwości korzystania ze zwykłej toalety.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
wodociagi.krakow.pl, newseria.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także