Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-06-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-06-28
System czujników wykryje zanieczyszczenia powietrza
System czujników wykryje zanieczyszczenia powietrza
System czujników wykryje zanieczyszczenia powietrza
Grzegorz Jasiński z Politechniki Gdańskiej opracowuje system czujników, który w powietrzu atmosferycznym wykryje trujące gazy m.in. dwutlenek siarki, tlenki azotu, dwutlenek węgla i inne, które występują w powietrzu atmosferycznym, a których poziom sprawdzają jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Środowiska.

Opracowywany system ma wspomóc już istniejący system monitoringu powietrza. "Dodatkowe urządzenia pozwolą kontrolować stan powietrza w większej liczbie punktów i w ten sposób lepiej określać pochodzenie zanieczyszczeń, wyjaśnić, kto jest ich emitentem, oraz określać, w jaki sposób zanieczyszczenia się rozprzestrzeniają" - opisał naukowiec.

Działanie systemu będzie polegało na zbieraniu wszystkich danych z analizatorów w punkcie centralnym. Jeden analizator będzie składał się z kilku czujników, których pracą będzie sterować oprogramowanie odpowiedzialne za prowadzenie pomiarów i uzyskanie odpowiedniej selektywności i stabilności wskazań przyrządu.

Na terenie województwa pomorskiego istnieje około 20 stacji pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Koszt wyposażenia stacji sięga kilkuset tysięcy złotych. Dlatego stacje umieszczane są jedynie w kluczowych miejscach. Analizatorów może być dużo więcej, ponieważ będą dużo tańsze.

Za pomocą systemu będzie można również wykrywać substancje wybuchowe na lotniskach. Teraz wykorzystuje się do tego m.in. psy. Opracowywany analizator może wspomóc ten proces wskazując podejrzane przesyłki.

Na opracowanie "Wieloczujnikowego systemu pomiarów zanieczyszczeń powietrza" Jasiński otrzymał ponad 996 tys. złotych ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach 2. edycji programu LIDER.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
naukawpolsce.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także