
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. W tym roku hasłem przewodnim jest „Woda i zrównoważony rozwój". Z tej okazji w całym kraju zaplanowano wykłady, pikniki i spotkania z naukowcami. Celem tych działań jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna w naszym życiu jest woda i jak niewielkie są jej zasoby w stosunku do potrzeb.
Tegoroczne hasło ma nam przypomnieć, że poprawiając jakość naszego życia musimy jednocześnie zadbać o to, aby odbywało się to bez naruszania stanu środowiska przyrodniczego, w tym w szczególności zasobów wodnych. Polska, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, zobowiązała się do racjonalnego wykorzystywania oraz ochrony zasobów wodnych właśnie w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.
Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną do 2015 roku powinniśmy osiągnąć dobry stan wód. Już teraz wiadomo, że proces ten będzie trwał dłużej – nawet do 2027 r. RDW nakazuje m.in. zaspokojenie zapotrzebowania na wodę ludności, rolnictwa i przemysłu, przy równoczesnej dbałości o ochronę wód i ekosystemów od wód zależnych.
– Obecny rok jest wyjątkowy dla polskiej gospodarki wodnej – mówi Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. – Kończymy drugi, bardzo ważny okres planistyczny, związany z naszą obecnością w Unii Europejskiej. Właśnie osiągnęliśmy półmetek konsultacji społecznych najważniejszych dokumentów w tym obszarze: aktualizacji planów gospodarowania wodami i planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Światowy Dzień Wody to dobry moment, żeby przypomnieć o znaczeniu wody w naszym życiu.
Jak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych na zlecenie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, większość z nas uważa, że stan wód w Polsce się poprawił. Ponad 51 proc. respondentów zauważyło, że w ostatnich 6 latach polepszyła się jakość wody w okolicy ich miejsca zamieszkania. Teraz, podczas konsultacji społecznych najważniejszego dokumentu planistycznego - aktualizacji planów gospodarowania wodami (aPGW), każdy z nas może wypowiedzieć się na ten i inne tematy dotyczące wody podczas organizowanych spotkań konsultacyjnych (informacje na www.apgw.kzgw.gov.pl). Można też wypełnić ankietę na http://www.apgw.kzgw.gov.pl/pl/kontakt/ankieta.
Ponad 97 proc. zasobów wodnych Ziemi to wody morskie; 2,5 proc. to woda słodka, a tylko 0,6 proc. – woda, która może służyć do picia. Prawie miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Polska należy do państw o małych zasobach tego dobra. Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego Polaka przypada ok. 1580 m3 wody, podczas gdy średnia na mieszkańca Europy to blisko trzykrotnie więcej – 4560 m3.
Minimalna dzienna ilość wody niezbędna dla przeżycia człowieka szacowana jest na 2-3 l, a dla zaspokojenia dziennych potrzeb komunalnych potrzeba jej co najmniej około 20-40 l. W Polsce średnie, dzienne zużycie wody na cele komunalne wynosi około 100 l na mieszkańca. Statystyczny Amerykanin zużywa jej dziennie około 400 l, ale mieszkańcy najuboższych krajów Afryki mogą liczyć zaledwie na 10 -20 l dziennie. Przy małej dostępności wody znaczenia nabiera jej bardziej efektywne wykorzystanie. Każdy z nas ma wpływ na codzienne zużycie wody. Przykładowo: kran odkręcony przez pięć minut to strata ok. 30 litrów wody, a na kąpiel w wannie zużyjemy jej od 115 do 150 litrów, podczas gdy korzystając z prysznica nawet 25 proc. mniej.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Wide-Vision

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
-
-
-