
Ministerstwo Ochrony Środowiska opublikowały wyniki badań świadomości ekologicznej Polaków. Wynika z nich, że za najważniejszą kwestię w ochronie środowiska naturalnego Polacy uważają poradzenie sobie ze śmieciami.
Ministerstwo Ochrony Środowisko postanowiło zbadać jak kształtuje się świadomość ekologiczna Polaków. Badania na zlecenie Ministerstwa przeprowadziło TNS OBOP. Takie sondaże są przeprowadzane co roku. Z badania tegorocznego wynika, że pogorszenie się sytuacji ekonomicznej wpłynęło na zwiększenie się ilości osób starających się oszczędzać energię. - (...) nie oszczędza energii 6% badanych (w roku ubiegłym było to 11%). Po konkretnych zachowaniach widać, że Polacy w większym stopniu m. in. unikają trybu czuwania w urządzeniach RTV/AGD (25% w porównaniu do 18% w roku 2011). Tak jak poprzednio, wśród osób młodszych większy jest odsetek tych, którzy nie oszczędzają energii. W co piątym domu planuje się w najbliższym roku podjęcie dodatkowych działań, które zwiększą efektywność energetyczną i umożliwią zmniejszenie rachunków za energię – zauważają autorzy badania.
Za najbardziej palący problem polskiego środowiska naturalnego badani uznali problem śmieci. W dalszej kolejności, znajdują się takie problemy jak zanieczyszczenie wód i powietrza oraz katastrofy naturalne. Na piątym miejscu wśród ważnych problemów znajduje się potrzeba zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Najwięcej uwagi przykładamy jednak do kwestii śmieci. Wciąż większość Polaków ich nie segreguje. Regularnie robi to tylko 45 proc. z nas. - Zdaniem Polaków podstawowa bariera w segregowaniu odpadów tkwi w przyczynach zewnętrznych i od nich niezależnych tj. w braku odpowiedniej infrastruktury – stwierdzają twórcy badania. Jednocześnie tylko ¼ badanych wskazała, że działania gmin na rzecz ochrony środowiska są widoczne.
Z przeprowadzonych badań wynika, że co trzeci Polak jest gotowy do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wyborem rozwiązań ekologicznych. Zdaniem badanych stan środowiska naturalnego zależy przede wszystkim od działań każdego z nas. - Najpopularniejszym zachowaniem jest korzystanie z toreb wielokrotnego użytku – używa ich regularnie co czwarty badany. Polacy starają się także rozsądnie korzystać z energii, w tym m.in. unikają trybu czuwania w urządzeniach RTV/AGD. (...) Coraz więcej osób zwraca uwagę na oznaczenia ekologiczne na produktach oraz stara się nie marnować żywności – stwierdza MOS.
Pełen raport z wyników badań jest dostępny pod poniższym adresem internetowym:
http://www.mos.gov.pl/g2/big/2012_11/037ac15934792054904ccafce588677c.pdf
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
-
-
-
Pauleen
W zupełności zgadzam się z poprzednikiem.
adan0777
Po pierwsze może pomyśleć poważnie nad powrotem do opakowań wymiennych jak butelki, można odpowiednimi przepisami zmusić producentów do tego. A po drugie jeśli ekolodzy będą walczyć o bzdurne podnoszenie mostów dla łosi to w życiu nie zdobędą odpowiedniego poparcia społecznego.Trzeba zajmować się problemami rzeczywistymi jak spalanie pseudo biomasy, czy nasionami modyfikowanymi genetycznie.