Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-06-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-06-28
Suszarnia i spalarnia osadów w Olsztynie
Suszarnia i spalarnia osadów w Olsztynie
Suszarnia i spalarnia osadów w Olsztynie
17 czerwca br. otwarto suszarnię i spalarnię osadów. Olsztyńska oczyszczalnia produkuje ponad 17 tysięcy ton odpadów ściekowych rocznie. Do tej pory wszystkie nieczystości były wywożone na pola Warmii i Mazur.

Rocznie w Olsztynie produkowano siedem pociągów, po 50 wagonów każdy, wypełnionych osadami pościekowymi - mówi Wiesław Pancer, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie. Teraz, kiedy osady będą suszone i spalane, ich waga zmniejszy się dziesięciokrotnie. Popiół ze spalonych osadów zmieści się pod wiatą, a później po uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu może być wykorzystany w budownictwie. Zasada działania instalacji jest bardzo prosta. Osady są suszone w specjalnych urządzeniach, następnie przerabiane na granulki i w takiej formie trafią do pieca. Ciepło wytwarzane podczas spalania granulek jest wykorzystywane do osuszania kolejnej porcji osadów, co pozwala zaoszczędzić na kosztach gazu ziemnego. Końcowym produktem spalania jest neutralny dla środowiska popiół mineralny.

Budowa spalarni odpadów ściekowych jest jednym z elementów programu modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w Olsztynie. W ramach tego projektu modernizowana jest również olsztyńska oczyszczalnia ścieków. Jej pierwszy etap trwał od lutego 2003 do maja 2004 roku. W ramach tego etapu wprowadzono trójstopniową metodę usuwania zanieczyszczeń ze ścieków. Budowa suszarni i spalarni odpadów ściekowych była drugim etapem modernizacji oczyszczalni.

Zakończenie projektu związanego z modernizacją gospodarki wodno-ściekowej w Olsztynie planowane jest na jesień tego roku. To największa inwestycja w historii Olsztyna, która pochłonie ponad 400 mln zł. Wartość projektu w 2003 roku była szacowana na 38 mln euro. 57 proc. tej kwoty, czyli 21 mln euro stanowi refundacja z unijnego Funduszu Spójności.




(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wfosigw.olsztyn.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także