Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-04-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-04-27
Sprawność organicznych ogniw słonecznych powyżej 6% w laboratorium
Sprawność organicznych ogniw słonecznych powyżej 6% w laboratorium
Sprawność organicznych ogniw słonecznych powyżej 6% w laboratorium
Naukowcy z Wake Forest University (Południowa Carolina, USA) poinformowali, że sprawność opracowanych przez nich organicznych ogniw słonecznych przekroczyła 6%.

Badacze osiągnęli rekordową sprawność ogniw opartych na materiale organicznym nanosząc na elastyczne tworzywo sztuczne, z którego wykonane są ogniwa, opracowane przez siebie nano-włókna wyglądem przypominające strukturę liścia. Dzięki temu możliwe było zastosowanie w ogniwach grubszych warstw absorbujących światło, co przyczyniło się do wzrostu sprawności urządzenia.

Do roku 2005 najwyższa sprawność ogniw z tworzyw sztucznych wynosiła 3%. Porzeczkę w ubiegłym roku podniosła podobnie jak teraz grupa naukowców pod przewodnictwem Davida Carrolla z uczelni Wake Forest. Wtedy sprawność ogniwa sięgała 5%.Ci sami ludzie związani są z ostatnim projektem badawczym, którego efektem jest opracowanie ogniwa o sprawności ponad 6%. Zdaniem Carrolla w ciągu następnego roku jego zespół badawczy może skonstruować ogniwa organiczne o sprawności rzędu 10%. Aby ogniwa słoneczne nadawały się do zastosowań komercyjnych, ich sprawność powinna dochodzić do 8%

W porównaniu z klasycznymi krzemowymi ogniwami słonecznymi ogniwa elastyczne o dużej sprawności byłyby o wiele bardziej pożądane na rynku, przede wszystkim ze względu na niższe koszty produkcji oraz małą wagę i elastyczność. Dzięki tej ostatniej własności ogniwa byłby m.in. łatwiejsze w transporcie, jak również nadawałyby się do integracji z elementami architektonicznymi. Naukowcy mówią nawet o możliwości nanoszenia powłoki fotowoltaicznej w postaci farb, np. na pokryciach dachów czy fasady albo ściany boczne budynków, a nawet w postaci lakieru samochodowego.

Jednak jak w większości przypadków, również i w tym o atrakcyjności danego decyduje przede wszystkim efekt ekonomiczny. W tej materii ogniwa krzemowe, pomimo swoich gabarytów i dużej wagi są bardziej popularne, głównie za względu na wyższą sprawność dochodzącą do 12%.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wfu.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także