Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-05-25 | Ostatnia aktualizacja: 2006-05-25
Rozwój OZE w Polsce

Rozwój OZE w Polsce
Przy okazji odbywającej się w Senacie konferencji pod nazwą "Odnawialne źródła energii - szanse i bariery" prezes Fundacji Maciej Nowicki powiedział, że w najbliższych 5-10 latach należy skupić uwagę nad rozwojem inwestycji związanych z pozyskiwaniem i wykorzystaniem biomasy oraz energii wiatrowej. Według Nowickiego techniki związane z użyciem ogniw paliwowych i technik wykorzystujących energię słoneczną będą popularne dopiero za 20-30 lat.
W latach 1994-2005 wydatki EkoFunduszu na inwestycje związane z OZE wyniosły około 200 mln złotych, kwota ta stanowi ok. 15 % wszystkich środków jakimi dysponował Fundusz. Z dotacji skorzystało 185 inwestycji skojarzonych z energią odnawialną.
Prezes Fundacji uważa, że największym i najtańszym odnawialnym źródłem energii staje się biomasa. Z tego powodu wydatki na ten cel stanowiły ponad 60 % (ok. 120 mln zł) ogólnych wydatków. Dotychczas EkoFundusz sfinansował budowę 100 kotłowni na słomę oraz odpady drzewne, o łącznej mocy 300 MW.
EkoFundusz wspiera także budowę dużych instalacji produkujących estry metylowe, o wydajności powyżej 10 tys. t/rok. Kwota dotacji wynosi 200 zł/t estru.
Zdaniem Nowickiego w Polsce szczególnie prężnie rozwija się energetyka wiatrowa, zwłaszcza w paśmie nadmorskim. Również ona jest wspierana przez EkoFundusz. Dotacje na ten cel sięgają 700 tys. zł/MW. Dotychczas zakończono 5 projektów tego typu, a kolejnych 8 jest rozpatrywanych.
EkoFundusz jest fundacją powołaną w 1992 r. przez Ministra Finansów dla efektywnego zarządzania środkami finansowymi pochodzącymi z zamiany części zagranicznego długu na wspieranie przedsięwzięć w ochronie środowiska (tzw. ekokonwersja długu). Dotychczas decyzję o ekokonwersji polskiego długu podjęły Stany Zjednoczone, Francja, Szwajcaria, Włochy, Szwecja i Norwegia.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- www.seo.org.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-
-