Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-10-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-10-27
Rekompensaty za drogą energię
Komisja Europejska (KE) wydała projekt wytycznych w sprawie pomocy dla energochłonnego przemysłu, w związku z wprowadzeniem opłat za prawa do emisji dwutlenku węgla. Projekt ten określa zasady na podstawie których w całej Unii Europejskiej, zostanie określona pomoc z budżetu dla przedsiębiorstw.

Zdaniem analityków bez takiego wsparcia realne staje się zagrożenie, że energochłonne branże przemysłu przeniosą się poza granice UE. Według oceny prof. Krzysztofa Żmijewskiego, sekretarza Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, bez rekompensat za wyższe koszty energii elektrycznej, polski przemysł bardzo szybko zostanie pozbawiony konkurencyjności.

Propozycja KE jest korzystna dla polskiego przemysłu, ponieważ przewiduje rekompensaty dla większości energochłonnych sektorów gospodarki. Na liście uprawnionych do rekompensat znalazła się m.in. produkcja papieru, stali, nawozów i miedzi. Nie ma jednak producentów cementu.

Polski przemysł ocenia, że rekompensaty za wzrost cen energii elektrycznej powinny wynieść ok. 10 mld zł w latach 2013 – 2020. W tym czasie polski rząd zarobi na aukcji praw do emisji dwutlenku węgla 7,5 – 8,3 mld euro. Połowa wpływów musi, zgodnie z prawem unijnym, zostać przeznaczona na dalsze ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, np. nowe ekologiczne elektrownie. Ale druga połowa może być wydana dowolnie.

Polskie zakłady przemysłowe zużywają często więcej energii elektrycznej niż konkurenci, w przeliczeniu na jednostkę produkcji. Dodatkowo energii produkowanej z węgla towarzyszy wyższa emisja CO2, dlatego przy zastosowaniu jednego współczynnika w Unii Europejskiej polskie przedsiębiorstwa mogą być poszkodowane. Batalia o rekompensaty dopiero się rozpoczyna – zaznacza Henryk Kaliś, wiceprezes Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.

Im większe wpływy uzyska polski budżet z aukcji praw do emisji CO2, tym bardziej może być skłonny do udzielenia firmom rekompensat za drogą energię elektryczną. Według założeń budżetowych w przyszłym roku wpływy mają wynieść 1 mld zł, ale zakładano, że cena jednego uprawnienia wyniesie 18 euro. Tymczasem w ostatnich miesiącach notowania uprawnień spadły do 10 euro.

Zdaniem ekspertów KE znacznie zawyża koszty ograniczania emisji dwutlenku węgla i wprowadza skomplikowane mechanizmy. Pieniądze, które zapłaci przemysł na aukcjach za swoje prawa do emisji CO2, wrócą potem do firm w formie rekompensat za wyższe ceny energii elektrycznej.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także