Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-03-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-03-06
Raport MAE: do 2016 r. globalny popyt na węgiel będzie rósł
Raport MAE: do 2016 r. globalny popyt na węgiel będzie rósł

Zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energii, do 2016 r. globalny popyt na węgiel będzie rósł, a światowy eksport może wzrosnąć nawet do 1,6 mld ton. Dla Polski surowiec ten pozostanie głównym paliwem pomimo unijnej polityki energetycznej.

Udział Chin w globalnej produkcji węgla jest prawie cztery razy większy niż udział Arabii Saudyjskiej w światowej produkcji ropy. 

Największy udział w zużyciu węgla ma energetyka. Światowy kryzys w 2009 r. uderzył w produkcję przemysłową na całym świecie, co doprowadziło do stagnacji globalnego zużycia węgla.

Największym producentem, konsumentem, jak również importerem węgla są Chiny (w tym roku w imporcie mogą je wyprzedzić Indie). MAE uwzględniając ten fakt przyjęła dwa scenariusze: wzrost wydobycia w Chinach i brak tego wzrostu przy coraz większym popycie, co przełoży się na wyższe ceny surowca na innych kontynentach.

W przypadku Polski, największego w UE producenta węgla, wstępny plan ograniczania spalania węgla nie został jeszcze przyjęty i Polska musi być stanowcza w tej sprawie, powiedział Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki.

Należy stawiać na gospodarkę niskoemisyjną, a nie niskowęglową – dodaje prof. Maciej Kaliski, szef rady nadzorczej Kompanii Węglowej, były wiceminister gospodarki. Zdaniem Kaliskiego, w Polsce docelowy miks energetyczny będzie się opierał na węglu, gazie i atomie.

Z raportu MAE wynika, że popyt na energię z atomu, źródeł odnawialnych, ropy i gazu jest prawie równy popytowi na energię z węgla.

W Polsce 90 proc. energii elektrycznej wytwarza się obecnie z węgla kamiennego i brunatnego.

 

 

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ekonomia24.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także