Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-03-06 | Ostatnia aktualizacja: 2006-03-06
Projekt elektrowni CSP w USA zgromadził firmy z całego świata

Projekt elektrowni CSP w USA zgromadził firmy z całego świata
CSP to jeden ze sposobów pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Polega na zgromadzeniu energii słonecznej w gorącej parze, która jest używana do napędzania turbogeneratora. Elektrownia taka składa się z 2 części. Pierwsza to koncentratory o kształcie parabolicznym, odbijające promienie słoneczne na szklane rurki wewnątrz których znajduje się mieszanina wodno-parowa. Biegną one wzdłuż osi wyznaczonej przez punkty koncentracji wiązki promieniowania. Koncentratory są sprzężone z układem regulacji położenia, który ustawia lustra pod optymalnym kątem w stosunku do promieni słonecznych. W drugiej części, która jest zbliżona do obiegu parowego klasycznej elektrowni kondensacyjnej, znajduje się turbina napędzana rozgrzaną parą. Wał turbiny jest sprzężony z generatorem, który wytwarza energię elektryczną.
Elektrownie wybuduje m.in. firma Solargenix Energy. Jej prezes John Myles powiedział, że Nevada to stan myślący przyszłościowo w zakresie promocji energii słonecznej i innych źródeł odnawialnych.(…) Główną zaletą tej lokalizacji jest możliwość budowy dużych bloków solarnych i skoncentrowanie mocy w jednym miejscu. Jest to obecnie wyraźnie najtańszy sposób pozyskania energii słonecznej – dodaje Myles. Przy budowie będzie współpracować wiele innych firm z całego świata, w tym hiszpański lider energetyki odnawialnej, Accoina Group.
Koszty inwestycji szacuje się na około 220-250 mln dolarów. Jest to nieco droższy sposób pozyskiwania energii, niż w przypadku elektrowni wiatrowych, ale jednocześnie tańszy niż przy panelach fotowoltaicznych(PV), które na ogół używane są w małych projektach na dachach domów i biurowców. Zdaniem Solargenix koszty pozyskiwania energii za pomocą CSP w najbliższej przyszłości będą się zmniejszać. Elektrownia ma rozpocząć pracę w marcu 2007 roku.
Jednym z głównych dostawców sprzętu będzie niemiecka firma Schott. Dostarczy ona stalowe i szklane rurki, które są jednym z podstawowych elementów koncentratorów. Paraboliczne soczewki pochodzić będą od innej niemieckiej firmy Flabeg, a generator 75MW dostarczy szwedzki Siemens. Głównym konstruktorem będzie EPC z Houston a ruchome aluminiowe ramy podtrzymujące panele wybuduje Hydro, firma z Phoenix. Izraelski Solel będzie rezerwowym dostawcą sprzętu w razie problemów realizacji zaopatrzenia ze strony firmy Schott.
Obecnie istnieją już elektrownie podobnych rozmiarów, między innymi dwie 80 MW na pustyniach Kalifornii, jednak technologia wykorzystywana w nich była inna. Wymagały one 25% dopalania gazem w celu utrzymania temperatury podczas transportu gorącej pary. Nevada One jest o wiele wydajniejsza pod tym względem, wymaga tylko 2% dopalania. W dodatku udoskonalone zostały silniki sterujące ruchem koncentratorów. Rurowe odbiorniki ciepła także zostały opracowane wg. nowej koncepcji firmy Schott. Muszą one wytrzymywać temperatury do 400 stC w ciągu dnia oraz duże spadki temperatury w nocy. Schott wynalazł specjalny rodzaj szkła, o takich samych właściwościach cieplnych co stal, dzięki czemu mogą współdziałać przy tak różnych warunkach temperaturowych.
W stanie Nevada do końca 2015 roku, 20% energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych, w tym 1/4 z promieni słonecznych. Elektrownie CSP mogą być dobrym następcą rozpowszechnionych w Stanach elektrowni gazowych. Zasadniczą różnica w budowie, polega na zastąpieniu źródła ciepła (wytwornicy pary), jakim w klasycznym przypadku jest kocioł lub komora spalania, poprzez zespół koncentratorów słonecznych.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- RenewableEnergyAccess

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
Globalna moc fotowoltaiki – potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w...
Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze...
-
-
-
-
-