
Rząd przyjął projekt zmian w prawie, które regulować będą kwestię geologicznego składowania dwutlenku węgla. Projekt przewiduje, że składowanie CO2 będzie wymagało posiadania odpowiedniej koncesji.
Rząd przyjął projekt zmian przepisów m.in. prawa geologicznego i górniczego, które będą regulowały geologiczne składowanie dwutlenku węgla (ang. Carbon Dioxide Capture and Storage – CCS). Projekt przygotowany przez Ministerstwo Środowiska przewiduje powołanie w 2015 r. Krajowego Administratora Podziemnych Składowisk Dwutlenku Węgla (KAPS). - Wykonywanie zadań KAPS CO2 zostanie powierzone Państwowemu Instytutowi Geologicznemu - Państwowemu Instytutowi Badawczemu. Jego zadaniem będzie m.in. nadzorowanie składowiska po jego zamknięciu. Do finansowania zadań KAPS CO2 będą wykorzystane środki pochodzące od przedsiębiorcy z zabezpieczenia środków oraz środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – objaśnia MŚ.
Każdy kto będzie chciał się zajmować podziemnym składowaniem CO2 będzie musiał uzyskać specjalną koncesję. Pozwolenie będzie potrzebne również przy poszukiwaniu miejsc do takiego magazynowania dwutlenku węgla. Wydawaniem pozwoleń będzie się zajmowało Ministerstwo Środowiska. - Koncesja na podziemne składowanie dwutlenku węgla będzie obejmować działalność związaną z eksploatacją podziemnego składowiska, a także okres po jego zamknięciu tj. zakończeniu zatłaczania dwutlenku węgla, związany z likwidacją instalacji oraz monitoringiem kompleksu podziemnego składowiska przez okres nie krótszy niż 20 lat od jego zamknięcia – wyjaśnia Ministerstwo. Następnie odpowiedzialność za składowisko przejmie KAPS, który będzie musiał monitorować je przez co najmniej kolejne 30 lat. Dodatkowo przedsiębiorstwo chcące zająć się CCS będzie musiało wykazać, że posiada wystarczające zabezpieczenie finansowe. Obszary, na których będzie można zlokalizować składowiska CCS zostaną wyznaczone przez Ministra Środowiska w drodze odpowiedniego rozporządzenia.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kotły na biomasę – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania hal i...
Czy wiesz, że koszt ogrzewania Twojego zakładu przemysłowego można obniżyć nawet o 70% dzięki przejściu na biomasę? W dobie rosnących cen energii...
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
-