Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-11-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-11-07
Podwodny robot Tethys
Podwodny robot Tethys
Podwodny robot Tethys
Podwodny robot Tethys przez ponad tydzień wykrywał ślady kwitnienia alg na głębokości 1000 m. Eksperyment przeprowadzony w kalifornijskich wodach Monterey Bay był kolejnym testem nowego podwodnego robota obserwacyjnego. Robot o kształcie torpedy zaopatrzonej w skrzydła ma własne małe zbiorniki balastowe, zestaw lekkich baterii, czujniki i łącze z komputerem. Dzięki temu, może on przesyłać dane w czasie rzeczywistym.

Oceanografowie stosowali dotychczas wiele pojazdów podwodnych, ale żaden z nich nie był idealny do obserwacji życia morskiego. Pojazdy beznapędowe tzw. "podmorskie szybowce" mogą pozostawać w oceanie miesiącami i są doskonałe do badań, ale zbyt wolne i ich czujniki mają ograniczoną funkcjonalność, by prowadzić szczegółowe badania żywych istot. Stosowane są też nowoczesne roboty podmorskie, których baterie wyczerpują się w ciągu 1-2 dni.

Nowy robot o nazwie Tethys stanowi kombinację właściwości podmorskiego szybowca z szybkością robota podwodnego. Jest przeznaczony do śledzenia organizmów oraz badania właściwości fizycznych i chemicznych wody. Pierwszym zadaniem nowego robota było odkrycie przyczyn kwitnienia toksycznych alg Pseudo-nitzschia Australis. Jak powiedział oceanograf z MBARI John Ryan, Tethys jest w stanie zawisnąć w kolonii alg i dryfować z nimi przez ocean.

Szef ekipy naukowców MBARI Francisco Chavez chce użyć go do następnego testu - badania małych wirów podmorskich na dużych głębokościach setki kilometrów od brzegu.

W budowie jest druga wersja Tethys m.in. z lekkim silnikiem manewrowym, lepszymi czujnikami i wydajniejszymi bateriami. Ma to pozwolić na misje daleko od lądu. Nowy Tethys ma także pobierać próbki wody i analizować DNA organizmów podmorskich.


(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także