Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-07-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-07-18
Podkarpacka Agencja Energetyczna będzie wspierać inwestycje w energetykę odnawialną
Na Podkarpaciu powstała Podkarpacka Agencja Energetyczna, instytucja, której celem ma być wspieranie rozwoju energetyki odnawialnej w rym regionie. Obecnie zaledwie jeden procent wytwarzanej tutaj energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Agencja będzie szukała inwestorów zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii, oraz doradzała obywatelom i samorządom jak finansować proekologiczne inwestycje.

PAE została powołana przez samorząd województwa podkarpackiego i dziesięć prywatnych firm. Jest współfinansowana przez samorząd województwa i Komisję Europejską. Ma pomóc w realizacji na Podkarpaciu unijnego programu „Inteligenta Energetyka dla Europy”, który subsydiuje w połowie przygotowanie inwestycji związanych z energią odnawialną oraz szkolenia. Kwota, jaką region ma do wykorzystania na ten cel to 57 mln euro. Wnioski o subwencję można składać do końca października bieżącego roku. Agencja ma również opracować strategię rozwoju energii odnawialnej na Podkarpaciu.

Zdaniem Piotra Pawelca, prezesa Podkarpackiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Podkarpacie ma duże szanse na pozyskanie z funduszy unijnych znacznych środków na inwestycje w energię odnawialną. W regionie są już firmy zajmujące się energią wiatrową i słoneczną, wielu rolników sygnalizuje chęć rozpoczęcia produkcji biopaliw. Pod Rymanowem Zdrojem z powodzeniem funkcjonuje ferma wiatrowa o mocy 160 kW, która sprzedaje energię do sieci energetycznych. Kolejne tego typu inwestycje mają powstać wzdłuż Beskidu Niskiego i Bieszczadów, w okolicach Ropczyc, Mielca oraz Przemyśla. W Jasienicy Rosielnej wykorzystuje się kolektory słoneczne do ogrzewania przyszkolnego basenu. Z kolei Elektrownia Stalowa Wola poszukuje rolników, którzy będą tylko dla niej produkować biomasę. Najbardziej znanym obiektem regionu wykorzystującym odnawialne źródła energii jest Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, który od lat dostarcza prąd dla Podkarpacia.

Władze regionu chcą również wykorzystać możliwości płynące z wykorzystania energii geotermalnej. Z wstępnych badań wynika, że tereny te mają bogate zasoby wód geotermalnych, zwłaszcza okolice Rzeszowa, gdzie ich pokłady szacuje się na 6 kilometrów sześciennych o temperaturze od 60 do 100 stopni Celcjusza. Także w Wiśniowej ich obecność jest potwierdzona. Podczas próbnych odwiertów ropy doszło tam do erupcji gorących wód. Jednak do tej pory nie przeprowadzono rzetelnej analizy, która wskazałaby, czy wykorzystanie energii geotermalnej do ogrzewania miast jest opłacalne.

Z zaplanowanych już działań, mających wykorzystać na Podkarpaciu zalety energii odnawialnej, można wymienić wyposażenie campingów w kolektory słoneczne. Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energii Odnawialnej, obniży to koszty funkcjonowania i zwiększy ich konkurencyjność. Wiśniewski uważa również, że obiekty takie jak campingi są doskonałym miejscem promocji energii słonecznej.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Źródło: gazeta.pl, WrotaPodkarpackie.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także