
Morski Urząd w Gdyni udostępnił "Plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej w skali 1:200 000". Od jego zapisów zależy możliwość rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Prace nad planem trwały kilka lat. Decyduje on między innymi o obszarach transportu, infrastrukturze technicznej przeznaczonej do rozwoju energetyki, poszukiwaniu złóż kopalin oraz potrzebach obronności i bezpieczeństwa państwa.
Na planie zaznaczono optymalne miejsca dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (z uwzględnieniem wydanych już pozwoleń). Uwzględniono także przestrzeń na infrastrukturę przyłączeniową do ewentualnej szyny bałtyckiej.
Akweny o funkcji podstawowej pozyskiwania energii odnawialnej to POM.43E, 44E, 45E, 46E (kolor szary). Stanowią one obszar Ławicy Słupskiej. Plan wskazuje dla rozwoju energii odnawialnej akweny o numerach POM 60E (Ławica Środkowa) i obszar 14.E (Ławica Odrzana). Według założeń Kołobrzeg, Darłowo, Ustka i Władysławowo mogą stać się portami bazowymi dla usług związanych z budową i eksploatacją elektrowni na morzu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- forsal.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-