Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-06-20 | Ostatnia aktualizacja: 2007-06-20
PKE może wybudować pilotażową elektrownię bezemisyjną

PKE może wybudować pilotażową elektrownię bezemisyjną
PKE jest pierwszą polską firmą, która zapowiedziała tego typu inwestycje. W jej realizacji firma współpracuje z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza oraz Głównym Instytutem Górnictwa z Katowic. Do zadań pierwszego instytutu należy opracowanie koncepcji przechwytywania CO2, natomiast GIG bada potencjalne lokalizacje dla podziemnego składowania CO2.
Planowane jest wybudowanie obiektu o mocy 50 MW i sprawności nie przekraczającej 28%. Elektrownia miałaby mieć charakter doświadczalny, a nie komercyjny. Przemawia za tym niska sprawność jednostki, która dyskwalifikuje ją jako obiekt komercyjny przy sprawności obecnie budowanych bloków na poziomie 40-50%, a także wysokie koszty inwestycji, średnio o 30-40% wyższe od klasycznych konstrukcji. Koszt budowy 1 MW dla tego typu obiektu wyniósłby około 2 mln euro, co daje łączny koszt inwestycji wynoszący ok. 100 mln euro. Inwestor może liczyć na dofinansowanie projektu z programu ramowego UE, wspierającego projekty badawcze. Dla samego PKE 50 MW wytwarzane w bezemisyjnej elektrowni to niewiele w porównaniu z planami inwestycyjnymi firmy zakładającymi powstanie do 2020 roku 2260 MW mocy.
Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej tego typu elektrowni lub elektrociepłowni na terenie Unii Europejskiej powinno powstać do 2015 roku co najmniej 12. Obecnie nad bezemisyjną elektrownią pracuje szwedzki koncern Vattenfall. Celem prac jest opracowanie elektrowni demonstracyjnej o mocy 250 MW, która mogłaby wytwarzać energię na skalę przemysłową. Powstanie komercyjnej elektrowni poprzedzą prace testowe w pilotażowej elektrowni bezemisyjnej o mocy 30 MW, której uruchomienie planowane jest na połowę 2008 roku. Obiekt zlokalizowany jest w miejscowości Schwarze Pumpe w Niemczech.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ptpiree.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-
-