Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-09-15 | Ostatnia aktualizacja: 2011-09-15
PIP: hałas w środowisku pracy

PIP: hałas w środowisku pracy
Z danych GUS wynika, że wśród zatrudnionych w warunkach narażenia na hałas pracuje ok. 37 na tysiąc zatrudnionych. Najbardziej narażeni na hałas są pracownicy związani z produkcją przemysłową.
Jednak zdaniem Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP) także inne grupy zawodowe, np. nauczyciele, pracownicy biurowi czy pracownicy infolinii, są narażeni na negatywne skutki pracy w hałasie, spowodowane ciągłym hałasem.
Rozporządzenie regulujące problematykę bezpieczeństwa i higieny pracy w narażeniu na hałas weszło w życie kilka lat temu, a nieprawidłowości jest wciąż dużo – mówi Karolina Główczyńska-Woelke, p.o. wicedyrektor departamentu nadzoru i kontroli Głównego Inspektora Pracy (GIP).
Nieprawidłowości z nieprzestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy to głównie brak aktualnych pomiarów na stanowiskach pracy, nieuwzględnianie w ocenie ryzyka zawodowego wszystkich koniecznych informacji, np. rodzaju i poziomu narażenia, rzeczywistego czasu narażenia na hałas oraz sposobów ograniczania narażenia na hałas.
Duże firmy walczą z hałasem, gorzej jest w małych, w których właściciele oszczędzają i nie chcą kupować dosyć tanich indywidualnych środków ochronnych. Często też pracownicy nie są świadomi skutków, jakie wywołuje hałas.
Zgodnie z polskimi przepisami najwyższe dopuszczalne natężenie w środowisku dźwięku A wynosi 115 dB, a szczytowy poziom dźwięku C 135 dB. Pracodawca musi podjąć działania, gdy ekspozycja na hałas w ośmiogodzinnym dobowym wymiarze czasu pracy wynosi 85 dB.
Z danych PIP wynika, że najczęściej pracodawcy naruszali przepisy dotyczące uwzględniania hałasu przy sporządzaniu oceny ryzyka zawodowego, pomijając istotne informacje o czasie czy poziomie narażenia na szkodliwe dźwięki. Takie uchybienia w 2010 r. odnotowano w ok. 60 proc. kontrolowanych zakładów.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Szpital na krawędzi, czyli jak sztuczna inteligencja wspomaga pracę systemu...
Obszar ochrony zdrowia podlega tym samym trendom, które obserwowane są w innych częściach gospodarki. Powszechna cyfryzacja oraz nowe...
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl