
Naukowcy stworzyli nową generację systemów oczyszczania wody, wykorzystujących naturalną zdolność węgla do usuwania zanieczyszczeń z wody oraz możliwości oferowane przez nanotechnologię. projekt CARBOSORB (CARBOSORB - Carbon (nano) sorbents for environmental remediation) został sfinansowany ze środków UE.
Granulowany węgiel aktywny (GAC) to materiał powszechnie stosowany w domowych filtrach wody, który pozwala na usuwanie zanieczyszczeń. Z kolei bogate w związki węgla nanocząsteczki mają potencjał znacznego zwiększenia wydajności w systemach oczyszczania wody.
W ramach projektu opracowano materiały nanokompozytowe nowej generacji przy użyciu polimerów i rusztowań węgla aktywnego, w których osadzono szereg nanocząsteczkowych lub nanoporowych materiałów reaktywnych. Na ich bazie stworzono przepuszczalne kompozytowe filtry, w których bogate w węgiel nanocząstki zostały wbudowane w nadającą się do wtórnego wykorzystania strukturę, umożliwiającą wysoce wydajne oczyszczanie wody w sektorze ochrony środowiska i przemyśle.
Efektem prac europejskich specjalistów jest niedrogi, energooszczędny zestaw zrównoważonych technologii, które pomagają zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych oraz pozwalają branży gospodarki wodnej spełnić wymogi unijnych przepisów. Projekt ten może pomóc Europie w zdobyciu czołowej pozycji w zakresie produkcji węglowych urządzeń i technologii remediacyjnych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- hitech.studentnews.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Znaczenie wydajnych i efektywnych oczyszczalni ścieków dla środowiska
Oczyszczalnie ścieków odgrywają kluczową rolę w ochronie środowiska, szczególnie w zakresie jakości wód, gleby oraz zdrowia ekosystemów. Ich...
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
-
-
-
-