
Według analizy sporządzonej przez kancelarię prawną Bird&Bird, odnawialne źródła energii, takie jak elektrownie wiatrowe, spalanie czy współspalanie biomasy, biogaz bez odpowiedniego wsparcia są niekonkurencyjne wobec konwencjonalnych źródeł.
Zmiana systemu wsparcia dla Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), proponowana w projekcie nowej ustawy o OZE, będzie sprzyjać rozwojowi różnych technologii wytwarzania - stwierdza zamówiona przez Ministerstwo Gospodarki analiza prawna skutków wprowadzenia ustawy. Obecny system wsparcia dla OZE opiera się przede wszystkim na świadectwach pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w OZE.
Zgodnie z Prawem energetycznym do ich uzyskania zobowiązane są przedsiębiorstwa wytwarzające energię elektryczną, zajmujące się jej obrotem i sprzedażą odbiorcom końcowym. Muszą one przedstawić je do umorzenia prezesowi URE albo uiścić opłatę zastępczą, odpowiednią do ilości brakujących świadectw. Przepisy precyzują, że system ten obowiązywać będzie do 2017 r.
Rozporządzenie OZE określa udział ilościowy sumy energii elektrycznej z umorzonych świadectw albo uiszczenia opłaty zastępczej w całkowitej rocznej sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym. Udział ten wzrasta z każdym rokiem; w 2011 r. wynosił 10,4 proc., a w 2017 r. powinien wynieść 12,9 proc.
Obecny poziom wsparcia nie jest zależny od rodzaju OZE - dopłata jest zawsze taka sama, prawo nie preferuje żadnej technologii. Nowy system wsparcia pozwoli na zróżnicowany rozwój technologiczny - powstawanie lokalnych biogazowni czy jednostek wytwórczych, wykorzystujących biomasę, energię wiatru i wody.
Zmiana systemu wsparcia, różnicująca poziom pomocy w zależności od ceny energii elektrycznej, technologii i wieku jednostek wytwórczych, może spowodować rozwój droższych i nowych technologii wytwórczych - biogazowni rolniczych, ogniw fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych lądowych i morskich.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetaprawna.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-