Podsumowując prace duńskiej prezydencji w zakresie działań środowiskowych na forum UE i zbliżające się przekazanie prezydencji Cyprowi, ministrowie rozmawiali w Luksemburgu na najważniejsze tematy europejskiej polityki ochrony środowiska takie jak: pochłanianie emisji gazów cieplarnianych przez lasy czy dalsze prace nad ramami siódmego unijnego programu działań w zakresie środowiska.
Podczas rozmów ustalono kierunek dalszych prac nad systemem monitorowania emisji i pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy i tereny zielone. Przyjęto również konkluzje zawierające wytyczne dla Komisji Europejskiej do opracowania horyzontalnego programu działań środowiskowych na kolejną dekadę. Zwrócono również uwagę na takie tematy jak: funkcjonowanie opłat za uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych przez linie lotnicze czy postęp nad nowym rozporządzeniem dotyczącym finansowania projektów środowiskowych w ramach instrumentu Life+.
Z polskiego punktu widzenia duńska prezydencja wykazała się aktywnością w przygotowaniach do trwającego od 13 do 22 czerwca br. szczytu Rio+20. Jednym z priorytetów polskiej delegacji w Rio de Janeiro będzie promocja polskich zielonych technologii pochodzących z projektu Ministerstwa Środowiska GreenEvo. Projekt GreenEvo, jako przykład dobrych praktyk w zakresie zielonej gospodarki, może stać się patentem na promocję krajowych technologii i ich transfer na zagraniczne rynki także dla krajów Ameryki Łacińskiej.
Konferencja Narodów Zjednoczonych Rio+20 to obecnie największe, globalne wydarzenie polityczne i cywilizacyjne. Szczyt zgromadzi nie tylko przedstawicieli rządów, ale także reprezentantów sektora biznesu i organizacji pozarządowych.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kotły na biomasę – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania hal i...
Czy wiesz, że koszt ogrzewania Twojego zakładu przemysłowego można obniżyć nawet o 70% dzięki przejściu na biomasę? W dobie rosnących cen energii...
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
-
-