Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-21
Nowy rekord wydajności cienkowarstwowych ogniw słonecznych
Ogniwa cienkowarstwowe są dosyć młodą gałęzią fotowoltaiki.
Ogniwa cienkowarstwowe są dosyć młodą gałęzią fotowoltaiki.

Amerykanie z First Solar ogłosili, że udało im się osiągnąć nowy rekord wydajności cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych produkowanych w technologii CdTe. Nowy poziom wynosi 18,7 proc.

First Solar (FS) jest jednym z głównych producentów cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych. Mimo, iż ogniwa krystaliczne mają lepszą efektywność, a ich ceny w ciągu ostatnich lat znacząco spadły, FS jest zdania, że cienkowarstwowe rozwiązania wciąż mają swoją przyszłość. Przede wszystkim nadal są one tańsze od ogniw krystalicznych. Dodatkowo moduły cienkowarstwowe mają przeciętny, niższy współczynnik temperatury, dzięki czemu mogą one produkować relatywnie więcej energii w regionach charakteryzujących się wysoką temperaturą otoczenia niż moduły krystaliczne. Firma FS chwali się, że opracowała nowy model ogniwa cienkowarstwowego wykonanego w technologii CdTe (kadmowo-tellurowej). Warstwa półprzewodnikowa ma grubość kilkuset mikrometrów. Twórcy ogniwa zwracają uwagę na to, że tellurek kadmu inaczej reaguje na światło niż panele krystaliczne. Dzięki temu ogniwa CdTe tracą mniej ciepła i mogą produkować więcej energii. Tak zbudowane ogniwo osiągnęło sprawność rzędu 18,7 proc. Problem w tym, że wynik osiągnięto w laboratorium. W warunkach naturalnych ta sprawność spada zaś do 12,9 proc.

Zastosowanie efektywniejszej technologii CdTe w połączeniu z niższymi kosztami produkcji sprawiają, że technologie cienkowarstwowe zdaniem FS nie znikną z branży fotowoltaicznej. Ogniwa CdTe mają również szybko zwracać energię, która była potrzebna do ich wyprodukowania – jako jedyne robią to po niecałym roku. Kadm do budowy ogniw ma pochodzić z odpadów górniczych. Tellurek kadmu ze zużytych ogniw można natomiast potem wykorzystać do produkcji nowych.

First Solar może się pochwalić 90 milionami wyprodukowanych od 2002 r. ogniw słonecznych. Ich zamontowany potencjał wynosi 7 GW.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
firstsolar.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także