
Minister Ochrony Środowiska podpisał nowe rozporządzenie normujące poziomy dopuszczalnego hałasu. Ma to na celu ograniczenie stosowania ekranów akustycznych w miejscach, które nie potrzebują tego typu ochrony.
Ministerstwo Ochrony Środowiska zmieniło dopuszczalne poziomy hałasu. Dotychczasowe wynosiły w ciągu dnia od 50 dB do 65 dB, a w nocy od 45 dB do 55 dB. Były to jedne z najsurowszych ograniczeń w Unii Europejskiej. Teraz dopuszczalny hałas za dnia będzie wynosił 68 dB oraz 60 dB w nocy. - Takie rozwiązanie ma zapobiec nadmiernemu stosowaniu ekranów akustycznych przy zachowaniu podstawowego standardu ochrony zdrowia mieszkańców przed negatywnymi skutkami hałasu – wyjaśniał minister Marcin Korolec.
Zdaniem Ministerstwa Ochrony Środowiska ekrany dźwiękochłonne stały się plagą polskich dróg. Szpecą one krajobraz, są kosztowne a przede wszystkim nie spełniają powierzonej im roli. - Jak pokazują wstępne analizy dla Ministerstwa Środowiska, nawet budowa wielu kilometrów kosztownych ekranów akustycznych o najwyższych parametrach technicznych nie jest często w stanie zapewnić dotrzymania obowiązujących norm hałasu - informowało MOS. Zmiana rozporządzenia ma ograniczyć stosowanie ekranów. Obecnie zdarza się, że ekrany stoją niemal w szczerym polu, z dala od jakichkolwiek domów. Alternatywą dla ekranów są np. zwarte szpalery drzew i krzewów.
MOS prowadziło konsultacje m. in. z Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad czy Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Normy dotyczące hałasu są określone w wielu aktach prawnych. MOS chce jest wszystkie przejrzeć i poprawić.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Recykling baterii Li-ion a przepisy prawne – co firmy muszą wiedzieć?
Baterie litowo-jonowe (Li-ion) znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle, transporcie, a także w urządzeniach codziennego użytku. Wraz ze...
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-