
Naukowcy z jednostki badawczej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych opracowali technologię budowy paneli słonecznych, która pozwala na przekroczenie granicy 50 proc. efektywności. Inżynierowie od lat starali się osiągnąć taką efektywność.
U.S. Naval Research Laboratory we współpracy z brytyjskim Imperial College London oraz spółką MicroLink Device od kilku lat pracowali nad nową technologią pozyskiwania energii z promieni słonecznych. Do tej pory nie udało się przetworzyć więcej niż 50 proc. energii promieni na energię, którą możemy spożytkować. Rekord efektywności wynosił na razie 44 proc. Amerykańskiemu zespołowi naukowców udało się osiągnąć lepsze wyniki dzięki wykorzystaniu nowej technologii potrójnych ogniw słonecznych. Składają się one z wielu warstw pozwalających na „pochłonięcie" większej ilości energii. W czym tkwi sekret skuteczności tej technologii?
Każda z warstw w nowym ogniwie jest dostrojona do różnych pasm długości fal widma światła słonecznego. Pozwala to znacząco poprawić efektywność. Pierwsza warstwa półprzewodnikowego materiału wykorzystuje promieniowanie o krótszych falach, a promieniowanie o dłuższych „przekazuje dalej", do kolejnej warstwy, która wychwyci promieniowanie o dłuższych falach. Sam pomysł nie jest nowy, nowe są jednak wykorzystane do tego materiały, które pozwoliły na zwiększenie efektywności. Naukowcy nie ujawniają jednak jeszcze szczegółów nowej technologii ze względu na trwające testy. Zdradzili oni jedynie, że wykorzystują oni fosforek indu oraz nowy stop czteroskładnikowy używany również przy technologiach laserowych. Inżynierowie wskazują także, iż pracują przy tym nad nowymi technikami wykorzystania Indu, Glinu, Arsenu i Antymonu w fotowoltaice.
Naukowcy uważają, że dalszy rozwój tej technologii pozwoli na osiągnięcie jeszcze większej efektywności. Obecne modele teoretyczne wskazują na możliwość osiągnięcia efektywności rzędu 87 proc. To dwa razy więcej niż obecna efektywność osiągana przez panele słoneczne.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nrl.navy.mil

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
-
-
-
-
NOE
To gdzie są dostępne te panele rezygnuje z kolektorów rurowych