Powrót do listy wiadomości Dodano: 2005-09-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2005-09-28
Nowa technologia ogniw słonecznych
Nowa technologia ogniw słonecznych
Nowa technologia ogniw słonecznych
Solaris Nanosciences zademonstrowało pierwsze na świecie ogniwo słoneczne z barwnikiem światłoczułym, które można wielokrotnie ładować. Ogniwo to w skrócie zwane DSSC lub ogniwem Graetzela drastycznie zmniejszy koszty wytwarzania przy jednoczesnym wydłużeniu cyklu życia urządzenia.

Technologia bezpiecznego procesu chemicznego opracowana przez firmę Solaris pozwala wyjąć zużyty barwnik w ogniwie i zastąpić go nowym, przywracając urządzeniu pierwotną wydajność. Sam proces wymiany trwa mniej niż 30 minut, jest tani i przedłuża „życie” ogniwa fotowoltaicznego do ponad 30 lat - oświadczył Nabil M. Lawandy, przedstawiciel Solaris Nanosciences. Jego firma nie tylko opatentowała sposób wymiany barwnika, ale także opracowała jego nową, wydajniejszą wersję.

Proces ponownego ładowania, a także jego wydajność zostały potwierdzone przez niezależny Szwajcarski Państwowy Instytut Technologiczny z siedzibą w Lozannie. Badania potwierdziły skuteczność nowej metody – nawet po wielu ładowaniach, wydajność ogniw była taka sama jak przy pierwszym ich użyciu.

Technologia stwarza niezwykłe możliwości dla systemów słonecznych, w których wykorzystuje się substancję wrażliwą na światło. Rozwiązanie oferuje możliwość przedłużenia życia systemu fotowoltaicznego poprzez zachowanie w doskonałej formie struktury szkła przewodzącego prąd, którym pokryte jest ogniwo.

Lawendy stwierdził że wynalazek jego firmy jest tak samo znaczący, jak stworzenie baterii litowo – jonowych przez firmę Sony, która na zawsze zrewolucjonizowała tę część rynku. W planach jest dalsze badanie i rozwój technologii ładowalnych ogniw słonecznych.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Azonano
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także