Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-09-28 | Ostatnia aktualizacja: 2005-09-28
Nowa technologia ogniw słonecznych

Nowa technologia ogniw słonecznych
Technologia bezpiecznego procesu chemicznego opracowana przez firmę Solaris pozwala wyjąć zużyty barwnik w ogniwie i zastąpić go nowym, przywracając urządzeniu pierwotną wydajność. Sam proces wymiany trwa mniej niż 30 minut, jest tani i przedłuża „życie” ogniwa fotowoltaicznego do ponad 30 lat - oświadczył Nabil M. Lawandy, przedstawiciel Solaris Nanosciences. Jego firma nie tylko opatentowała sposób wymiany barwnika, ale także opracowała jego nową, wydajniejszą wersję.
Proces ponownego ładowania, a także jego wydajność zostały potwierdzone przez niezależny Szwajcarski Państwowy Instytut Technologiczny z siedzibą w Lozannie. Badania potwierdziły skuteczność nowej metody – nawet po wielu ładowaniach, wydajność ogniw była taka sama jak przy pierwszym ich użyciu.
Technologia stwarza niezwykłe możliwości dla systemów słonecznych, w których wykorzystuje się substancję wrażliwą na światło. Rozwiązanie oferuje możliwość przedłużenia życia systemu fotowoltaicznego poprzez zachowanie w doskonałej formie struktury szkła przewodzącego prąd, którym pokryte jest ogniwo.
Lawendy stwierdził że wynalazek jego firmy jest tak samo znaczący, jak stworzenie baterii litowo – jonowych przez firmę Sony, która na zawsze zrewolucjonizowała tę część rynku. W planach jest dalsze badanie i rozwój technologii ładowalnych ogniw słonecznych.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Azonano

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl