Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-07-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-07-25
Nowa fabryka ogniw fotowoltaicznych w Niemczech
Nowa fabryka ogniw fotowoltaicznych w Niemczech
Nowa fabryka ogniw fotowoltaicznych w Niemczech
Na początku miesiąca w miejscowości Erfory (Niemcy) miało miejsce oficjalne wkopanie kamienia węgielnego pod rozpoczynająca się budowę nowej fabryki modułów fotowoltaicznych. Zakład będzie produkował moduły przy wykorzystaniu technologii cienkowarstwowych.

Właścicielem obiektu będzie z firma BildErSol Thin-Film GmbH (ETF), związana ErSol Solar Energy znanym producentem z branży PV. Po zakończeniu budowy w 2008 roku, przewidywalna zdolność produkcyjna zakładu wyniesie 40MW modułów fotowoltaicznych na roku. Pierwszy etap budowy pochłonie 80 milionów Euro i przyczyni się do utworzenia 120 nowych miejsc pracy dla mieszkańców miasta Erfurt. Firma UNAXIS ze Szwajcarii, specjalista w technologiach cienkowarstwowych i próżniowych zapewni pełne wyposażenie linii produkcyjnych powstającej fabryki.

Powierzchnia produkcyjna o areale około 6000 m2, zlokalizowana w infrastrukturze o powierzchni około 35000 m2, zostanie oddana do użytku w lecie 2007 roku. Zagospodarowanie terenu jest adekwatne do przyszłościowej wizji rozbudowy obiektu i zwiększenia produkcji. Średnim założeniem produkcyjnym jest osiągnięcie 100MW modułów rocznie.

Karsten Weltzien, jeden z dyrektorów ETF oznajmił, że już na chwilę obecną zgłaszają się firmy zainteresowana potencjalną współpraca w zakresie zakupu modułów produkowanych przez zakład w przyszłości. Firmy chcą je wykorzystać do budowy stacji fotowoltaicznych, pełniących rolę elektrowni zlokalizowanych na terenach rolniczych i nieużytkach.

Firma ETF zdecydowała się zwrócić w kierunku techniki cienkowarstwowej, ponieważ krzem jest materiałem trudno dostępnym w dużych ilościach, a jego brak znacznie ogranicza rozwój przemysłu PV.

Budowa nowych modułów jest nieco inna niż tradycyjnych. Warstwa aktywna modułu jest cieńsza od tej znajdującej się w tradycyjnym module krystalicznym o około 100 razy. Bezpostaciowy krzem jest stosowany na podłożu szklanym o grubości 3mm z przewodzącą powłoką. W porównaniu do konwencjonalnej metody nakładania krzemu, technologia „thin-film” oparta na zastosowaniu bezpostaciowego krzemu oferuje znaczącą oszczędność deficytowego krzemu. Całkowita efektywność nowych modułów PV ustępuje jednak sprawności rozwiązań tradycyjnych. Bez względu na to technologia ta będzie się dalej prężnie rozwijać z powodu trudności w pozyskaniu dużych ilości krzemu.

Firma ErSol dodaje, że technologia „thin-film” jest uzupełnieniem metod tradycyjnych. Nie będzie ona w stanie zastąpić tradycyjnych metod produkcji w przypadku instalacji małej mocy, przeznaczonych dla odbiorców indywidualnych. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma oszczędność powierzchni na, której instalowane są moduły. Thin-film niesie natomiast potencjał możliwy do wykorzystania przy budowie dużych systemów, takich jak elektrownie fotowoltaiczne.

(ap)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
RnewableEergyAcess.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :