
Przedstawiciele rządu, biznesu, związków zawodowych i partii politycznych doszli do kompromisu w sprawie zamknięcia elektrowni atomowych w Niemczech. Niemieckie koncerny energetyczne mają utworzyć do 2022 roku fundusz w wysokości 23,3 mld euro przeznaczony na składowanie radioaktywnych odpadów pochodzących z należących do nich elektrowni atomowych. W zamian państwo przejmie odpowiedzialność za odpady.
Pięć lat temu rząd Angeli Merkel pod wpływem szoku wywołanego katastrofą w Japonii zdecydował się na zamknięcie wszystkich elektrowni atomowych do 2022 roku. Od tego czasu toczy się zażarta dyskusja o podziale kosztów tej operacji, a przede wszystkim sposobach i kosztach składowania radioaktywnych odpadów z elektrowni.
Nowe porozumienie ma dotyczyć czterech największych koncernów: E.ON, RWE, EnBW i Vattenfall. Ich przedstawiciele uważają, że propozycja w tym kształcie przekracza ich możliwości finansowe. Dpa pisze, że presja na koncerny jest tak duża, że nie będą one mogły odrzucić propozycji.
Krytycy tego rozwiązania zauważają, że oznacza ono przeniesienie na obywateli całego ryzyka związanego z ewentualnym wzrostem kosztów składowania radioaktywnych substancji w przyszłości. Z kolei zwolennicy podkreślają, że dzięki porozumieniu rząd zapewnił sobie dopływ gotówki, której zostałby pozbawiony w przypadku bankructwa koncernów energetycznych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- tvn24bis.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-