Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-01-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-01-23
Nielegalne spalanie zużytych olejów
Nielegalne spalanie zużytych olejów
Nielegalne spalanie zużytych olejów
Według szacunków, w Polsce nielegalnie spala się 30 tys ton oleju rocznie wobec 200 tys ton olejów smarowych wszystkich rodzajów wprowadzanych na rynek. Nielegalne spalarnie zużytych olejów smarowych, nie spełniają norm środowiskowych.

Nielegalne spalanie zużytych olejów oznacza dla budżetu państwa straty sięgające nawet 35 mln zł. z tytułu niezapłaconej akcyzy – wynika z wyliczeń Krajowej Sieci Zbiórki Olejów Odpadowych. Zużyty olej to odpad nawet 1000 razy bardziej szkodliwy dla zdrowia i środowiska niż olej świeży, dlatego niezbędny jest proces jego obróbki – mówi prof. Janusz Magiera z Politechniki Krakowskiej. W procesie rerafinacji z odpadu odzyskuje się czystą bazę olejową, która ponownie trafia do producentów olejów samochodowych, bądź przemysłowych. W Polsce działają trzy podmioty zajmujące się rerafinacją olejów: Rafineria Nafty Jedlicze, Variant oraz Oiler.

W polskim prawie nie ma przepisów zezwalających na kontrole podmiotów (takich jak np. warsztaty samochodowe dokonujące wymiany oleju), które nie są zarejestrowane jako podatnicy podatku akcyzowego. W celu zweryfikowania nielegalnej działalności należałoby wskazać konkretne podmioty.

Dużych perspektyw przed polskim rynkiem rerafinacji nie widzi Andrzej Szczęśniak, niezależny ekspert rynku paliw. Według niego kurczy się rynek odbiorcy, a rosną koszty przetwarzania oleju i logistyki. - Przetworzone oleje to oleje bezklasowe, o niskiej jakości, które nie przejdą testów większości producentów silników - tłumaczy. Nadają się one do wykorzystania głównie w rolnictwie, bądź przemyśle. Zdaniem Szczęśniaka, legalne spalanie jest najprostszym i najtańszym procesem recyklingu, nie wymagającym skomplikowanej technologii. Jednak według unijnej dyrektywy odpadowej, większą część zużytych olejów należy przetwarzać, a pozostałą część spalać.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także