Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-12-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-12-28
Najważniejsze różnice pomiędzy odnawialnymi a wyczerpywalnymi źródłami energii
główne_.jpg
główne_.jpg

W ostatnich latach coraz więcej osób prywatnych oraz firm zaczęło zwracać uwagę na to, czy wykorzystywana przez nie energia pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Przyjęło się, że odnawialne źródła energii są lepsze. Czym jednak tak naprawdę różnią się i dlaczego warto podjąć działania, aby zamienić wyczerpywalne źródła energii na nowoczesne rozwiązania? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

1. Popularne wyczerpywalne źródła energii
2. Dlaczego warto stawiać na odnawialne źródła energii?
3. Przykłady odnawialnych źródeł energii

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że podczas produkcji energii elektrycznej opartej o nieodnawialne źródła energii powstają ogromne ilości dwutlenku węgla. Jest to bardzo nie ekologiczne, a konsekwencje takich działań odczuwają tak naprawdę wszyscy. Jednocześnie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii nie generuje takich problemów. Z tego powodu takie rozwiązania jak energia geotermalna czy panele pozwalające wykorzystywać promieniowanie słoneczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie w krajach rozwiniętych.

Popularne wyczerpywalne źródła energii

Wadą wyczerpywalnych źródeł energii jest nie tylko to, że generują między innymi duże ilości wspomnianego dwutlenku węgla. Chodzi również o to, że jak zresztą wskazuje ich nazwa, są wyczerpywalne. Tym samym w interesie każdego kraju jest dążenie do tego, aby udział odnawialnych źródeł energii był coraz większy. Jeżeli chodzi o przykłady wyczerpywalnych źródeł, to do najpopularniejszych zalicza się między innymi: węgiel (kamienny oraz brunatny), ropę naftową i gaz ziemny.

Dlaczego warto stawiać na odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii (OZE) charakteryzują się wysoką wydajnością, szczególnie jeżeli instalacje zostały odpowiednio zaprojektowane i wykonane z wysokiej jakości elementów. Energia odnawialna jest ekologiczna, co przynosi korzyści całej planecie oraz jej mieszkańcom. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że z każdym rokiem rośnie globalne zapotrzebowanie na energię. Tym samym wykorzystywanie wyłącznie nieodnawialnych źródeł energii i tak nie miałoby sensu, ponieważ konwencjonalne źródła energii mogłyby za jakiś czas okazać się niewystarczające. W przypadku alternatywnych źródeł energii na razie mówi się przede wszystkim o ich coraz większym udziale, jednak za kilkanaście lat mogą całkowicie zastąpić paliwa kopalne czy inne wyczerpywalne źródła. Wbrew niektórym opiniom, panele słoneczne i elektrownie wiatrowe nie generują tak naprawdę żadnych uciążliwych dźwięków, przez co mogą być stosowane nawet w pobliżu obiektów mieszkalnych. Świetnym przykładem są coraz popularniejsze panele fotowoltaiczne, które obecnie montowane są na dachach prywatnych domów, firmowych budynkach i w gospodarstwach rolnych. Więcej ciekawych informacji znajdziesz w artykule opisującym wyczerpywalne źródła energii.

Przykłady odnawialnych źródeł energii

Wydajność odnawialnych źródeł energii zależy od wielu czynników. Tym samym rozwiązanie, które sprawdza się w jednym miejscu, może nie przynieść oczekiwanych efektów w innym. Przykładem mogą być wiatraki pozwalające pozyskiwać energię z wiatru. Ustawienie ich na terenach bezwietrznych nie ma większego sensu, jednak doskonale sprawdzą się w miejscach, w których przez większą część roku występują mocne wiatry. Inne przykłady odnawialnych źródeł to energia promieniowania słonecznego, zasoby geotermalne, biogazy oraz hydroenergia (specjalne elektrownie wodne wykorzystują turbiny pozwalające przekształcać energię mechaniczną wody w elektryczną).

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także