
- Cieszę się, że tak wiele organizacji chce promować elektromobilność - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski inaugurując kongres MOVE Mobility & Vehicles, który odbywa się w ramach Poznań Motor Show 2019. W debatach, które odbywają się w dniach 28-29 marca br. w stolicy Wielkopolski, weźmie udział niemal 100 ekspertów i praktyków rynku.
MOVE to wyjątkowe forum ekspertów z całego łańcucha wartości nowej mobilności, które Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych współorganizuje z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. 500 uczestników, 100 speakerów, 20 wystawców w ramach strefy expo i pięć ścieżek tematycznych.
- Jako ministerstwo tworzymy warunki do tego, aby w naszym kraju mógł rozwinąć się innowacyjny i konkurencyjny rynek elektromobilności. Jednak o tym, jak będzie on wyglądał, zadecydujecie w największej mierze Państwo, reprezentujący tę branżę – zwrócił się do uczestników kongresu minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Otwierając wydarzenie podkreślił, że Program Rozwoju Elektromobilności jest jednym z flagowych projektów polskiego rządu wpisujących się w dążenia Unii Europejskiej zmierzających do popularyzacji pojazdów nisko i zeroemisyjnych. Minister przypomniał, że w celu wsparcia rozwoju elektromobilności w Polsce, na mocy ustawy z 6 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw, powołany został Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Zapewni on finansowanie zarówno rozbudowy infrastruktury, jak i tworzenia rynku pojazdów ekologicznych.
- Największe targi motoryzacyjne w Polsce to świetna okazja, by porozmawiać o najważniejszym dziś globalnym mega-trendzie, czyli o elektromobilności. To kurs, który obierają gospodarki na całym świecie, a zmiany nie omijają również Polski – powiedział podczas inauguracji Kongresu Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.
Maciej Mazur również odniósł się do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu: - Niedawno świętowaliśmy rocznicę wejścia w życie Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, a już niedługo rozpocznie się wydatkowanie środków z FNT. Ustawa stworzyła nowy rynek w Polsce, a Fundusz, miejmy nadzieję, go ożywi.
Jak dodał, park 3,5 tysiąca elektrycznych pojazdów i 350 ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce to dużo poniżej naszych możliwości.
- W raporcie Polish EV Outlook 2019 przedstawiliśmy dokładne prognozy rozwoju polskiego rynku elektromobilności. Przy efektywnym wykorzystaniu środków z Funduszu, po polskich drogach już w 2025 roku może poruszać się 300 tysięcy samochodów elektrycznych. To tyle, ile w ubiegłym roku poruszało się w Norwegii.
Co 10 samochód nowo rejestrowany w Polsce będzie wyposażony w napęd elektryczny. Wszystko zależy jednak od efektywnego wydatkowania środków – mówił Maciej Mazur.
Program kongresu dostępny jest pod adresem: kongresmove.pl
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Liczba elektryków rośnie szybciej niż liczba ładowarek.„Ten rok przyspieszy...
• Pod koniec 2022 roku w Polsce działało 5016 ogólnodostępnych punktów ładowania. To o 33 proc. więcej niż rok wcześniej. • Mimo że w 2022 r....
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl