
Naukowcy z Uniwersytetu w Calgary odkryli ślady po gigantycznej eksplozji metanu 55 mln lat temu. Ponieważ metan jest Metan jest 23 razy silniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla, jego uwolnienie do atmosfery w dużych ilościach spowodowało ocieplenie klimatu i początek nowej epoki geologicznej.
Eksplozja miała miejsce na Wyspie Ellefa Ringnesa. Najnowsze badania wskazują, że eksplozja metanu miała miejsce w kredzie, gdy średnia globalna temperatura była o 9 st. C. niższa niż dzisiaj. To prawdopodobnie metan uwolniony z bloków lodowych doprowadził do podwyższenia temperatury.
Taka eksplozja może się powtórzyć. Niedawno naukowcy odkryli ogromne pokłady zamarzniętego metanu ukryte w Ameryce Środkowej. W Arktyce prawdopodobnie znajduje się rozległe pole metanowe, które obejmuje obszar ponad 10 000 km2.
Metan jest wytwarzany przez określone typy bakterii, które uwalniają jego związki podczas produkcji energii. Wytwarzanie metanu biogenicznego jest naturalnym procesem, którego nie da się zatrzymać. Z powodu stopniowego wzrostu temperatur, niebezpieczne są jednak pokłady zamrożonego metanu, które stopniowo są rozpuszczane i uwalniane do atmosfery.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-
-
-