
Zdaniem Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska za mało elektrośmieci w naszym kraju trafia do recyklingu. Szacuje się, że szara strefa w tym sektorze stanowi, aż 40 proc.
Według danych Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) Polacy w zeszłym roku oddali w ponad 157 mln kilogramów elektrośmieci, które trafiły do recyklingu. Zdaniem GIOŚ to jednak zbyt mało w stosunku do ogólnej liczby śmieci. Często tego typu odpady zbierają osoby i firmy do tego nieuprawnione. Dochodzi do tego handel potwierdzeniami unieszkodliwienia sprzętu. - Docierają do nas sygnały z całej Polski, również anonimy, w których informowani jesteśmy o tych podmiotach, które np. wprowadzają sprzęt bez wpisu do rejestru czy nielegalnie przetwarzają, demontują sprzęt elektryczny i elektronicznyPrzedsiębiorcy szacują, że szara strefa to 30-40 proc., ale jak podaje corocznie GUS, szara strefa jest w każdej zdrowej gospodarce i szacuje się, że wynosi ona 13-14 proc. działalności gospodarczej – mówiła Agencji Informacyjnej Newseria Izabela Szadura, dyrektor Departamentu Kontroli Rynków Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Aby zmienić obecną sytuację Ministerstwo Środowiska przygotowuje zmiany w prawie dotyczącym zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Mają one ograniczyć szarą strefę i zwiększyć kontrolę nad przepływem elektrośmieci. Ministerstwo chce między innymi wprowadzić monitoring całego „życia" danego urządzenia – od momentu wprowadzenia go na rynek do czasu jego utylizacji. Według GIOŚ najwięcej problemów firmy zajmujące się elektrośmieciami mają właśnie ze sprawozdaniami z prowadzonej działalności oraz z prawidłowym ewidencjonowaniem odpadów. Urzędnicy liczą na to, że wprowadzenie elektronicznego systemu monitoringu rozwiąże ten problem.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Cyfrowa odpowiedź na wartki strumień wyzwań
Sukcesywna modernizacja starzejącej się infrastruktury, optymalizacja jej wydajności, rozbudowa w miarę wzrostu liczby użytkowników oraz...
-
Fast fashion: zagrożenie dla środowiska i ludzi – prawda o taniej modzie
Moda jeszcze nigdy nie była tak tania, szybka i dostępna. Popularne marki co kilka tygodni wprowadzają nowe kolekcje, a sklepy online umożliwiają...
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl