Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-12-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-12-12
Magazyny CO2 pod dnem Morza Bałtyckiego
Grupa Lotos rozpoczęła prace nad projektem składowania CO2 w wyrobiskach pozostałych po wykorzystanych złożach ropy i gazu na Morzu Bałtyckim. Lotos wytypował już pierwszą lokalizację -złoże ropy B3, którego eksploatacja zostanie zakończona w 2016 r.

Wychwytywanie CO2 ze spalin w celu ograniczenia emisji oraz jego magazynowanie, to dla Lotosu nowa działalność. Projekt będzie realizowany wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Uniwersytetem Gdańskim. Spółka zapowiada również współpracę ze specjalistami z zagranicy. Badania nad inwestycją ruszą w przyszłym roku, najpierw w laboratorium. Eksperci zbadają próbki skał z dna Bałtyku, co pozwoli stwierdzić, czy będą one wystarczająco szczelne, by utrzymać dwutlenek węgla pod dnem morza. – Do podjęcia wiążących decyzji niezbędne jest wykonanie jeszcze wielu innych analiz i symulacji, głównie z zakresu inżynierii złożowej i monitorowania zagrożeń.

Projekt Lotosu jest nowatorski w skali kraju. Dotąd w Polsce wytypowano osiem rejonów pod potencjalne składowiska CO2. Siedem na lądzie, a jeden na morzu. Naukowcy twierdzą, że składowanie dwutlenku węgla w głęboko zalegających strukturach geologicznych, zwłaszcza w poziomach wodonośnych, jest bezpieczne nawet przez tysiące lat.

Na razie w Polsce zrealizowano dwa przedsięwzięcia związane z zatłaczaniem CO2 do struktur geologicznych (Borzęcin i Kaniów), jednak w żadnym nie prowadzi się wychwytywania CO2 ze spalania paliw w instalacjach energetycznych oraz transportowania specjalnymi rurociągami do podziemnych magazynów.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazetaprawna.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także