Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-11-20 | Ostatnia aktualizacja: 2008-11-20
Krzemowe ogniwa fotowoltaiczne ze sprawnością 25% w laboratorium

Krzemowe ogniwa fotowoltaiczne ze sprawnością 25% w laboratorium
Do australijskiego Centrum Badań na rzecz Fotowoltaiki (Australian Research Council Photovoltaic Center of Excellence - ARC) należał również poprzedni rekord, który wynosił 24,7 procenta sprawności.
Martin Green twierdzi, że taki zwiększenie sprawności udało się osiągnąć dzięki nowym zdobyczom wiedzy w zakresie struktury światła słonecznego.
„Odkąd wiadomo, że wagi kolorów światła słonecznego zmieniają się w ciągu dnia, ogniwa słoneczne są mierzone pod kątem standardowego spektrum kolorów w typowych warunkach meteorologicznych.” – powiedział Green. „Lepsze zrozumienie wpływu zjawisk atmosferycznych na strukturę kolorów światła słonecznego umożliwiło zmianę standardu spektrum. Nowe spektrum charakteryzuje się wyższą energią w paśmie niebieskim i czerwonym, a niższą w zielonym.” – dodał.
Opracowana przez Australijczyków technologia charakteryzuje się sprawnością o 6 procent wyższą niż konkurencyjne technologie. Nowy rekord zbliża również zespół z UNSW do teoretycznego maksimum sprawności krzemowych ogniw fotowoltaicznych, które wynosi 29 procent.
Anita Ho-Baillie z ARC potwierdza, że technologia UNSW zyskała na optymalizacji wykorzystania spektrum światła. „Światło niebieskie jest silnie absorbowane blisko powierzchni ogniwa i w tym właśnie obszarze włożyliśmy dużo pracy, aby jak najmniej energii było tracone. Z kolei światło czerwone jest słabo absorbowane i by je ‘uwięzić’ w ogniwie, musieliśmy wykorzystać specjalnie zaprojektowane mechanizmy.” – powiedziała Ho-Baillie.
„Mechanizm wychwytywania światła sprawia, że nasze ogniwa zachowują się jakby były o wiele grubsze niż są w rzeczywistości.” – powiedział Green. „Ta cecha umożliwiła nam, we współpracy z firmą CSG Solar na podjęcie prac nad komercyjnymi ogniwami w technologii ‘thin-film’, które są około 100 razy cieńsze niż klasyczne ogniwa krzemowe.”
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?
Liczba paneli fotowoltaicznych w Polsce stale się zwiększa. Bardzo dynamicznie przybywa ich szczególnie na dachach domów jednorodzinnych. Powód...
-
-
-